اخبار

مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد

مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد
مراسم هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با حضور میهمانان داخلی و خارجی در مشهد برگزار شد.
آیین گرامیداشت هفدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در تالار برج سپید مشهد با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، محمدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجعفر مروارید مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی، رئیس و اعضا کمیسیون فرهنگی مجلس، محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، محمدرضا کلائی شهردار مشهد، شهرداران شهرهای نجف و کربلا و جمعی از سفرای کشورهای اسلامی برگزار شد.
 
در این مراسم ازمیان دبیران تخصصی و فعالین جشنواره های فرهنگی هنری امام رضا (ع)، از علیرضا مختار پور، دبیر کل نهادهای کتابخوانی، احمد صدری، دبیر تخصصی جشنواره آواها و نواهای رضوی، دکتر بهنام صحرا نورد، دبیر همایش بین المللی گفتگو و مناظرات رضوی در اردبیل، عباس حزقاوی، دبیر جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان عربی یادمان دعبل خزاعی، سید حسین پیغمری، دبیر تخصصی جشنواره فیلم کوتاه و مستند رضوی از یزد، روح الله توکلی مجرد کاشانی، دبیرجشنواره آه و آهو از مؤسسه خادمین الرضا کاشان و علی محمد راد منش، دبیرجشنواره تئاتر خیابانی رضوی، با اهدای لوح تقدیر و یادمان جشنواره تقدیر شد.
 
همچنین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی، رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، حجة الاسلام اختری دبیر کل مجمع اهل بیت، محمود رضا برازش، دبیر جشواره، جعفر پور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، خادمان فرهنگی این دوره معرفی و تقدیر شدند.
 
  • علی کریمی قدوسی، قائم مقام تولیت آستان قدس در سال های گذشته، فعال آستان قدس رضوی در موضوع توسعه حرم و پرده برداری از ضریح حرم با حضور مقام معظم رهبری، عضو هیئت امنای آستان قدس و فرماندار اسبق مشهد
  • علی محمد برادارن رفیعی، عضو انجمن پیروان قرآن، معاون فرهنگی اسبق آستان قدس رضوی و عضو شورای عالی فرهنگی
  • شیخ ابراهیم عیسی بنسی، معاون امام شیعیان عراق، گروندگان به تشیع در غنا و مدیر حوزه علمیه امام رضا در آکرا
  • سید جعفر ماه رخسار، شاعر و مداح و پیر غلام اهل بیت با سابقه 50 سال مداحی حرم حضرت رضا.
  • فائزه عظیم زاده اردبیلی، دانشیار گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، نویسنده و پژوهشگر بین المللی و نخبه پژوهش علمی کشور در 1390 
  • داریوش ارجمند-  بازیگر و هنرمند پیشکسوت 
  • محمدعلی مجاهدی(پروانه)، نویسنده و شاعر آئینی 
  • قاسم توکلی راد، خوشنویس بیش از 30 کتیبه حرم رضوی از جمله غزل حافظ، کتابت امین الله و زیارت عاشورا،از خادمین برگزیده فرهنگی این دوره از جشنواره بودند.

در این مراسم سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیبه عنوان اولین سخنران در خصوص ارزش و برکت حضور مضجع امام هشتم (ع) گفت:«در این 12 قرن آن‌قدر از ایشان فضل و فضیلت و کرامت به ما رسیده است که می‌توان گفت ما بر سر خوان امام رضا(ع) نشسته‌ایم.»
  

به نظر صالحی، افزایش محبت ایرانیان به اهل‌بیت(ع) از برکات حضور امام رضا(ع) در ایران‌زمین است و هجرت ایشان باعث شده ایران کانون محبت و معرفت به خاندان پیامبر(ص) شود: «3 سال حضور امام(ع) در ایران سال‌های عزت و آزادی بدون دردسرهای حاکمیت بود و امام در این مدت با گفت‌وگوها، خطابه‌ها و نامه‌ها توانست اندیشه اهل‌بیت(ع) را در این منطقه تعمیق ببخشد. همچنین مهاجرت علویان به ایران بواسطه حضور ایشان در خراسان، به ریشه‌دار شدن این محبت و معرفت یاری رساند.»
به گفته صالحی، تکمیل هویت جامعه ایرانی با عشق به اهل‌بیت(ع) صورت گرفت و این هویت‌بخشی را حتی نمی‌توان با دوره حاکمیت شیعه صفوی و امثال آن مقایسه کرد.
 
وزیر ارشاد هنر ایرانیان را مدیون امام رضا‌(ع) دانست و ایشان را حافظ و خالق هنر ایران خواند. او حرم مطهر رضوی را باعث حفظ و گسترش هنر ایرانی دانست و گفت: اگر امام هشتم(ع) در ایران نبود، هنر ایرانی به این رشد نرسیده بود. 
 
صالحی با بیان اینکه بخش درخور توجهی از هنر ایرانی در آستان مقدس امام رضا(ع) حفظ شده است، گفت: این یک ادعای دور از واقعیت نیست؛ چرا که نزدیک به 17 هزار نسخه خطی در کتابخانه امام رضا(ع) از قرن چهارم به این طرف مانده که حافظ خلاقیت ایرانیان شده است. هنر سیال ایران که حاصل یک دوره هشت‌قرنی از هنر پیوسته ایرانی است، گرد حرم مطهر رضوی جمع شده است. این گردهمایی طولانی در هنر دنیا کم‌نظیر است.
 
«نخ تسبیح هم‌گرایی ایرانی»، موضوع دیگری بود که وزیر ارشاد با آن برکات وجود امام هشتم در ایران را توصیف و ایران را به 4 فصل فرهنگی تقسیم کرد و توضیح داد که این 4 فصل به وجود عالم‌آل‌محمد(ع) عشق می‌ورزند و ایشان را کانون وجود خود می‌دانند.
وی افزود: از منظر وحدت، انسجام اجتماعی و هم‌گرایی ملی، قرن‌هاست که به امام هشتم شیعیان جهان مدیون هستیم و هرچه ما انجام می‌دهیم، ادای دینی است که به ایشان داریم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان، توجه به جنبه علمی امام(ع) را برای ارتقای کیفی جشنواره امام رضا(ع) ضروری دانست.
 
در ادامه جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به سخنرانی پرداخت و با اشاره به اینکه امام رضا(ع) یک امام فرهنگی است، گفت: ایشان امامی است که با منش و روش خود در زمانی‌که حضور داشت، از میان همه برجستگی‌های وجودش، بُعد فرهنگی ایشان بیش از سایر ابعادش تلألو پیدا می‌کرد.
 
جعفرپور با بیان اینکه، شرایطی بر جهان و کشور ما حاکم است که 72 ملت کفر علیه ملت اسلام و ملت ایران متحد شده‌اند و با زیرپا گذاشتن تمام پیمان‌های بین‌المللی، قواعد بازی خودشان را هم برهم زده اند، گفت: «اگر ما به فرمان ولی‌مان مکلف به استقامت شدیم و جز مقاومت و استقامت گریزی نداریم، باید به گونه‌ای باشیم و به گونه‌ای رفتار کنیم که باعث نگرانی رهبری نباشیم.»
 
وی افزود: «ما راهی نداریم جز اینکه میان واقعیت‌های زندگی و آرمان‌هایمان پل بزنیم. این همان چیزی است که در جبهه فرهنگی و از امام هشتم(ع) می‌آموزیم.
 
علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان‌رضوی دیگر سخنران این نشست، گفت: این برکات به دلیل وجود امامی است که به گفت‌وگو، اقناع مخالف و رأفت مشهور است و ما هم باید از خصایص اخلاقی ایشان در مناسبات فردی، اجتماعی و حکومتی بهره ببریم.
 
رئیس شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی دهه کرامت توجه به جشن‌های مردمی و کاهش تصدی‌گری سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی در این دهه را از سیاست‌های اصلی برگزاری دهه کرامت در سال 98 دانست و گفت: نقش دولت در برگزاری مراسم‌ این دهه به حمایت معطوف شد و ما بیشترین نقش‌آفرینی را به جشن‌های مردمی اختصاص دادیم.
 
به گفته رزم‌حسینی، رمز موفقیت ما در روزگاری که دشمن بر کشور فشار آورده است و به دنبال تضعیف پایگاه‌های مردمی نظام است، همدلی، همراهی، همکاری و پیروی است. به نظر استاندار خراسان‌رضوی، دستیابی به دوران طلایی فرهنگ و هنر از پس توجه به سیره رضوی محقق خواهد شد. او همچنین در ادامه به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت که بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری لازمه دهه پنجم انقلاب، وحدت کلمه و پرهیز از افراط و تفریط است.
 
رزم‌حسینی حفظ وحدت و توجه به همه سلیقه‌ها در کشور را تنها راه سعادت دانست و گفت: برای سربلندی و عزت ایران اسلامی خون هزاران نفر از صالحان بر زمین ریخته شده است.
 
محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، این جشنواره را به نهالی تشبیه کرد که فرهنگ و هنر و رسانه در سایه آن به رشد و تبلور دست یافته است. برازش در تشریح فعالیت‌های این دوره از جشنواره گفت: ادوار گذشته این جشنواره با هدف ارتقای کیفیت و اثربخشی آن از سوی کارشناسان بررسی شد. ادغام و دوسالانه کردن بعضی از جشنواره‌ها نتیجه این بررسی بود که منجر به افزایش کیفی برنامه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و هنری شد.
 
به گفته برازش، توجه به فعالیت‌های کاربردی و حمایت از تولیدات خلاق فرهنگی-هنری از دیگر دلایل کاهش کمی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) بود. 
 
بر اساس سخنان دبیر هفدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع)، تمرکز و توجه بر رسانه و فضای مجازی به عنوان بستری برای عرضه گسترده تولیدات فرهنگ رضوی، از اهداف این جشنواره بوده و پویش حامیان رسانه‌ای نیز به همین منظور راه‌اندازی شده است.
انضباط و شفافیت مالی، موضوع بعدی بود که برازش به آن اشاره کرد و گفت: شفافیت راهبردی است که در همه فعالیت‌های بنیاد جریان دارد و مفتخریم که بگوییم به گواه بازرسان مالی، این بنیاد از مؤسسه‌های ممتاز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
 
داریوش ارجمند، هنرمند مشهدی سینمای ایران نیز، با بیان اینکه من خیلی کوچکم که در این محفل سخن بگویم، گفت: مملکت ما لبریز از جشنواره‌هاست، دنیای ما دنیای بدی است، دنیای کمیت‌هاست، هرکسی پول بیشتری دارد و حساب بانکی‌اش پرتر است محترم‌تر است، اما از کیفیت خبری نیست.

 
وی افزود: کیفیت، دین من است، امام رضای من، امام کیفی است. ما از چنین فرهنگی بیرون آمده‌ایم و اکنون در چنین چاله‌ای افتاده‌ایم. در هنر ما و در سینمای ما هرکسی که بیشتر بفروشد، محترم‌تر است، اما من فرهنگی دارم که 72 نفر جواب 30 هزار نفر را می‌دهند؛ این فرهنگ کیفی ماست.
 
داریوش ارجمند ادامه داد: «جشنواره امام رضا(ع) کیفیتی‌ترین جشنواره‌ای است که من تابه‌حال دیده‌ام. هیچ کمیتی در آن معتبر نیست و آدم‌ها به کمیت‌هایشان تجلیل نمی‌شوند و من خوش‌حالم که در این جشنواره زیر سایه حضرت رضا(ع) که هرچه از او خواسته‌ام به من داده است، این جایزه را دریافت کردم.»
 
این مراسم، با اجرای زنده مجید اخشابی با اثری در موضوع حضرت رضا همراه بود. همچنین دو اثر جدید علیرضا افتخاری برای اولین بار در قالب کلیپ ویدیو پخش شد.
 
دو تابلو نقاشی فاخر «شیر پرده» و «مجلس محاجه»، اثر استاد حسن روح الامین که در سبک باروک و به سفارش بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با هدف ملموس کردن قصص دینی تولید شده بود، نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر چهره‌های کشوری و استانی رونمایی شد.
۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید