اخبار

با تقدیر از برترین ها ؛ نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) پایان یافت

با تقدیر از برترین ها ؛ نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) پایان یافت
حسین پورحسین : آقای غریب نوازان. با تو مگر آدم غریب می شود / با حضور تو اینجا بوی غربت نمی آید اینجا مسافر دورترین جای دنیا هم غریب نیست

مگر می شود تو باشی و دلتنگی و غربت هم این جا بماند خدا می داند که اگر دست هایت را روی دورترین کویر برهوت دنیا بکشی بهشت خواهد شد...
و حال همه جمع شده اند تا در مراسم شکرانه نهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) مراسم شکرگزاری بجای آورند. راستی آنها که به یاد و نام امام خود جشن های دهه کرامت را به پا داشتند، برای این بوده که انتظار پاداشی از این شکرانه نصیب خود کنند؟ قطعاً چنین نبوده و نیست، آنها دوباره زیر یک سقف جمع شده اند تا دست ادب بر سینه گذارند و روی به حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع) یک صدا صلوات خاصه امام رضا(ع) را بر زبان جاری سازند.
و سیدحسین سیدی شاعر برگزیده اهل بیت چه خوب گفت که بهشت را همان جایی می دانم که نام شما آقا هر لحظه در آنجا تکرار می شود.
استاندار خراسان رضوی که میزبان مراسم شکرانه بود گفت: باید از هزاران نفر فعال عرصه های فرهنگی و هنری و ادبی در بزرگترین رویداد فرهنگی کشور تقدیر کرد و همه استان ها و شهرستانها باید مراسم شکرانه ای به این مناسبت داشته باشند.
دکتر صلاحی با بیان این که 103 هزار اثر در جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا(ع) جشنواره را همراهی کرده اند ابراز داشت: جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا(ع) هر سال بهتر از سال قبل مسیر خود را به نحو شایسته ای طی می کند و مطبوعات خراسان (قدس- خراسان) اگر چه در سطح کشور منتشر می شوند اما چون پایگاهشان مشهد است نگاه ویژه ای به جشن های دهه کرامت دارند.
استاندار خراسان رضوی از دهه اول محرم یاد کرد و ادامه داد: در ایام محرم همه کشور غرق در عزاداری می شود و از ماهها قبل تکیه ها و مساجد سیاه پوش شده و دسته های عزاداری خود را آماده عزا می کنند و در دهه اول محرم تمام کشور شور و حال حسینی پیدا می کند به موازات در این دهه، باید به مناسبت های میلاد ائمه اطهار مراسم شادی و نشاط برپا شود.

تعطیلی روز میلاد امام رضا (ع) پیگیری شود

دکتر صلاحی اضافه کرد: 11 هزار مسجد و 8 هزار اماکن متبرکه در جشنواره نهم مشارکت داشته اند و به مناسبت دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) روز میلاد امام رضا(ع) در مشهد تعطیل اعلام شد تا همه بتوانند در این روز به حرم مطهر تشرف پیدا کنند.
وی اعلام کرد: از ریاست جمهوری درخواست کرده ایم که در روز میلاد علی بن موسی الرضا(ع) سراسر کشور تعطیل شود و قرار شد لایحه ای تهیه شود و نمایندگان مردم مشهد پی گیری کنند تا در جشنواره دهم به این هدف برسیم.
وی در ادامه از ارسال 60 هزار بسته فرهنگی به سراسر کشور یاد کرد و افزود: روز میلاد به این دلیل تعطیل می شود که همه بتوانند از سراسر دنیا به مشهد بیایند و باید این فرصت را برای همه فراهم کنیم تا میلیونها زائر و دانش آموز بتوانند در جشن های دهه کرامت و جشنواره امام رضا(ع) با شور و نشاط مشارکت کنند.
دکتر صلاحی تصریح کرد: باید کاری کنیم تا 70 میلیون ایرانی در هر کجا که هستند، خود را در این جشنواره سهیم بدانند.
وی گفت: شاعران، نویسندگان، سناریونویسان، فیلمسازان، مطبوعات و روزنامه ها و صدا و سیما باید در دهه کرامت هر هنری را که دارند به امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) اختصاص دهند.
وی از سفر به قم یاد کرد و در این رابطه اظهار داشت: در مراسم افتتاحیه جشنواره امام رضا(ع) بچه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چندین هزار نقاشی و کارهای دستی تولید کرده بودند و موج جشنواره امام رضا(ع) کشور را دربرگرفته بود، چندین دونده از فدراسیون دو و میدانی از شلمچه تا مشهد دویدند و 2 هزار کیلومتر را به عشق امام رضا شهر به شهر طی کرده و شور و هیجان تازه ای ایجاد کردند.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: باید تولیدات و آثار رسیده به جشنواره در موزه ای برای آیندگان نگهداری شود زیرا که با ترویج فرهنگ رضوی بسیاری از ناهنجاری ها مداوا می شود، 27 هزار قطعه شعر به جشنواره ارسال شده است و شعرای خراسانی باید همیشه در این راه پیشرو باشند.
وی در این مراسم از ارگانها و نهادها و دستگاه ها و کسانی که در برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره امام رضا(ع) مشارکت داشته اند، تقدیر کرد و از این که در شب میلاد علی بن موسی الرضا(ع) صلوات خاصه آن حضرت از شبکه های صدا و سیما پخش شده است به نیکی یاد کرد و خواهان آن شد که هواپیماها، قطارها و اتوبوس هایی که به مشهد وارد می شوند صلوات خاصه را پخش کنند.
دبیر جشنواره و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این مراسم، ضمن تقدیر و تشکر از تمامی مشارکت کنندگان و برگزار کنندگان جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا(ع) گفت: جشنواره دهم از امروز آغاز شد و این دوره جدید جشنواره امام رضا(ع) است، فرهیختگان و شیفتگان و عاشقان علی بن موسی الرضا(ع) اگر ایده، و نقد و نظری دارند پیشنهاد دهند تا جشنواره دهم به نحو مطلوب تری اجرا شود.
سید جواد جعفری، از مدیران مسؤول قدس ، خراسان و شهرآرا تقدیر کرد و گفت: این روزنامه ها ستون ویژه داشتند و خبرهای جشنواره را به نحو چشمگیری پوشش می دادند.
جعفری در ادامه با اعلام این که یک هیأت علمی 13 نفره بسیار مجرب به اتفاق 391 نفر در کل کشور کارهای جشنواره را بر عهده داشته اند عنوان کرد: این افراد 365 روز کار کرده اند تا آثار 51 نقطه را بهم رسانند 63 ناظر به لحاظ کیفی با 22 کمیته کار کرده اند که با 280عضو از فردا باید جشنواره دهم را تدارک ببینند.دبیر جشنواره امام رضا(ع) همچنین تأکید کرد تولیت آستان قدس رضوی هر کجا که کمبودی احساس شد، رهنمودهایی رهگشا ارایه دادند و امام جمعه مشهد هم همیشه مشوق ما بوده اند، اتاق استاندار هم همیشه بر روی ما باز بود و نمایندگان مردم مشهد در کمیسیون ها حضور فعال داشتند تا ردیف بودجه مستقلی داشته باشیم.

تقدیر از روزنامه قدس

همچنین در این مراسم به غلامرضا قلندریان مدیر مسؤول روزنامه قدس به دلیل زمینه سازی برای برگزاری موفق جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و جشن های دهه کرامت با جلب توجه افکار عمومی، انعکاس مطلوب رویدادها و فعالیتهای مرتبط با جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و دهه کرامت و تلاش برای استمرار ذکر و یاد اهل بیت(ع) بویژه امام هشتم(ع) در طول سال، لوح تقدیر و تندیس جشنواره اهدا شد.
همچنین در این مراسم از معاون سیاسی، امنیتی استاندار خراسان رضوی، معاون تبلیغات و ارتباطات آستان قدس رضوی، مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی، شهردار مشهد، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، مدیرعامل موسسه پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی، مدیرعامل مرکز آفرینش های آستان قدس رضوی، مدیرکل آموزش و پرورش و تعدادی دیگر از مسؤولان استان تقدیر شد. 

۱ آبان ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹
قدس آنلاین: http://www.qudsonline.ir/NSite/FullStory/News/?Id=15342 |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید