مقالات

ناآرامی های قزاقستان نباید نادیده گرفته شود ( سر مقاله ) ،نیکی(ژاپن)، 11ژانویه2022]

188470  ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
شهروندانی که قیام کردند تروریست معرفی شدند و بدون هشدار هدف تیراندازی قرار گرفته اند. دولت که چنین دستوری را صادر کرد ، مرتکب اشتباه بزرگی شده است. بدون شک حقوق بنیادی بشر باید رعایت شود. تظاهرات اعتراض آمیز در قزاقستان واقع در آسیای میانه گسترش یافته است. به گزارش مقامات کشور قزاقستان ، بیش از صد و شصت و نفر از معترضان بر اثر سرکوب همه جانبه کشته و حدود شش هزار نفر بازداشت شدند.

1- شهروندانی که قیام کردند تروریست معرفی شدند و بدون هشدار هدف تیراندازی قرار گرفته اند. دولت که چنین دستوری را صادر کرد ، مرتکب اشتباه بزرگی شده است. بدون شک حقوق بنیادی بشر باید رعایت شود. تظاهرات اعتراض آمیز در قزاقستان واقع در آسیای میانه گسترش یافته است. به گزارش مقامات کشور قزاقستان ، بیش از صد و شصت و نفر از معترضان بر اثر سرکوب همه جانبه کشته و حدود شش هزار نفر بازداشت شدند.
2- توکایف ، رییس جمهور قزاقستان ، درباره تظاهرات اعتراض آمیز گسترده با اشاره به اینکه:« تروریست ها شرکت کرده بودند و قصد کودتا داشتند » تیراندازی به سوی معترضان را توجیه کرد. هر چند حقیقت درباره ناآرامی های قزاقستان همچنان در پرده ای از ابهام قرار دارد ، ولی به فرض تروریستها هم در تظاهرات اعتراض آمیز شرکت کرده باشند ، باز هم بیشتر تظاهر کنندگان شهروندان عادی بودند. تیراندازی بدون اخطار بی شک یک عمل مجرمانه است و چنین دستوری باید فورا لغو شود.
3- هر چند تظاهرات اعتراض آمیز قزاقستان به علت نارضایی از افزایش قیمت سوخت آغاز شده ، ولی با این حال دیدگاهی مطرح است خشم مردم به علت نارضایی از نظربایف رییس جمهور پیشین قزاقستان که همچنان در تحولات داخلی این کشور نقش دارد ،‌ فوران کرده است. نظربایف از سال 1991 به عبارتی پس از استقلال قزاقستان تا سال 2019 به عنوان رییس جمهور خدمت کرده و پس از آن به عنوان رییس شورای امنیت ملی همچنان قدرت نفوذ خود را به طور پنهانی در دولت حفظ کرده است. توکایف ، رییس جمهور قزاقستان نظربایف را از ریاست شورای امنیت ملی برکنار کرد. در حالی که برخی از کارشناسان اعتراضات قزاقستان را جنگ قدرت بین رییس جمهور کنونی و رییس جمهور پیشین تلقی می کنند ، ولی با این حال قربانی شدن مردم در این جنگ قدرت قابل پذیرش نیست.
4-  روسیه به قزاقستان که عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است ، نیروی نظامی اعزام کرده است. پوتین رییس جمهور روسیه در همین زمینه با اشاره به اینکه:«‌ ما شاهد حملات تروریست هایی بودیم که در خارج از کشور آموزش دیده بودند »‌ بر قانونی بودن اعزام نیروی نظامی به قزاقستان تاکید کرده است. چین از همسایگان قزاقستان  با مداخله  «‌ نیروهای خارجی » مخالفت کرده است. در حالی که توکایف در تلاش است پایگاه قدرت خود را تحکیم بخشد ، چین و روسیه سعی دارند قدرت نفوذ خود را در قزاقستان گسترش دهند.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

 

[社説]見過ごせないカザフ騒乱
社説
2022年1月11日 19:00 [有料会員限定]
抗議に立ち上がった国民をテロリストと決めつけ、警告もなしに発砲する。そんな指示を出す政府は間違っている。基本的な人権は尊重されなければならない。
中央アジアのカザフスタンで大規模な抗議運動が広がった。同国の当局によると、徹底的な弾圧で160人以上が死亡し、約6000人が拘束されたという。
トカエフ大統領は抗議デモについて「テロリストが参加し、クーデターを意図していた」として発砲を正当化している。真偽は不明だが、仮にそういう人物が含まれていたとしても大多数は一般市民だ。無警告の発砲は犯罪行為だ。即座に指示を撤回すべきだ。
デモは燃料価格の高騰への不満がきっかけとされるが、院政を敷いていたナザルバエフ氏らへの不満が噴出したものとの見方もある。同氏は1991年の独立から2019年まで大統領を務め、その後も安全保障会議議長として隠然たる影響力を行使していた。
トカエフ氏はナザルバエフ氏を議長から解任した。現職と前職の大統領による権力闘争の可能性も指摘されるなか、国民がその犠牲になったとすれば許されるものではない。
ロシアは、自ら主導する軍事同盟「集団安全保障条約機構(CSTO)」の加盟国であるカザフに部隊を派遣した。プーチン大統領は「外国で訓練を受けたテロリストの侵略を目の当たりにした」と述べ、部隊派遣は合法的に行われたことを強調した。
同じく隣国の中国も「外部勢力」の介入に反対する考えを表明した。トカエフ氏が権力基盤を強化しようとするなか、カザフに対し中ロがどう影響力を及ぼそうとするのか注意を払いたい。
カザフは有数の産油国だ。カスピ海沿岸では日本を含む、西側の石油会社が生産し、政治混乱は市況にも影響を与えた。世界生産の約4割を占めるウランの国際価格も上昇した。国際社会は強権的な体制が抱える地政学的なリスクに改めて向き合う必要がある。
https://www.nikkei.com/article/DGXZQODK115S10R10C22A1000000/?unlock=1


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.