مقالات

دولت قزاقستان برای خاموش کردن اعتراضات 5800 نفر را بازداشت کرد [ان اچ کی(ژاپن)، 10ژانویه2022]

188426  ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
دولت قزاقستان اعلام کرد ، در ادامه ناآرامی های این کشور پنج هزار و هشتصد نفر از جمله اتباع خارجی را بازداشت کرده است. دولت قزاقستان در تلاش است با حمایت ائتلاف نظامی به رهبری روسیه تظاهرات اعتراض آمیز را به بهانه « ‌مبارزه با تروریسم » به طور کامل سرکوب کند.

1- دولت قزاقستان اعلام کرد ، در ادامه ناآرامی های این کشور  پنج هزار و هشتصد نفر از جمله اتباع خارجی را بازداشت کرده است. دولت قزاقستان در تلاش است با حمایت ائتلاف نظامی به رهبری روسیه تظاهرات اعتراض آمیز را به بهانه « ‌مبارزه با تروریسم » به طور کامل سرکوب کند.
2- تظاهرات اعتراض آمیز در قزاقستان از روز دوم ماه ژانویه به علت افزایش قیمت سوخت آغاز شده و در نقاط مختلف از جمله آلماتی بزرگترین شهر این کشور گسترش یافته است. دولت قزاقستان تحت عنوان مبارزه با تروریسم معترضان ضد دولتی را سرکوب کرده است. به گزارش دفتر ریاست جمهوری قزاقستان ، پلیس تاکنون پنج هزار هشتصد نفر از معترضان را بازداشت کرده است. بر اساس همین گزارش ،‌ در میان بازداشت شدگان شمار قابل توجه ای اتباع خارجی هم دیده می شوند ولی با این حال دفتر ریاست جمهوری قزاقستان به جزییات درباره اتباع خارجی اشاره نکرده است.
3- دفتر ریاست جمهور قزاقستان همچنین اعلام کرد ، سربازان سازمان امنیت جمعی متشکل از کشورهای عضو شوروی سابق به رهبری روسیه ، کنترل اماکن مهم در سراسر قزاقستان را در دست دارند. معاون وزیر دفاع قزاقستان به همراه فرمانده روسی سازمان امنیت جمعی در مصاحبه مطبوعاتی تاکید کردند:« عملیات تا نابودی کامل تروریست ها ادامه خواهد داشت. » توکایف ، رییس جمهور قزاقستان در سخنرانی روز هفتم ماه ژانویه گفت:« دستور دادم بدون هشدار شلیک کنند. درخواست هایی از خارج کشور برای راه حل مسالمت آمیز مطرح شده است ، ولی چه نوع مذاکره ای می توان با جنایتکار و قاتل انجام داد؟ »‌ رییس جمهور قزاقستان در ادامه افزود:« ما با حمایت ائتلاف نظامی به رهبری روسیه آمادگی داریم مبارزه با تروریست ها را تا مهار کامل ناآرامی ها دنبال کنیم. » در این میان ،‌ رسانه های محلی به نقل از وزارت بهداشت قزاقستان گزارش دادند ، شمار کشته شدگان در سراسر کشور به صد و شصت و چهار نفر رسیده است.
4- آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا ، روز نهم ماه ژانویه در مصاحبه با تلویزیون ای بی سی (‌ ABC )‌ درباره اینکه رییس جمهور قزاقستان به ماموران امنیتی دستور داده است بدون هشدار به معترضان شلیک کنند ، گفت:«‌ من هرگز نمی توانم چنین چیزی را قبول کنم. دستور اشتباهی صادر شد و باید پس گرفته شود »‌ از واکنش رییس جمهور قزاقستان انتقاد کرده و خواستار راه حلی مسالمت آمیز شده است. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره به اینکه:«‌ به نظرم مقامات و دولت قزاقستان توانایی رسیدگی مناسب به اعتراض ها را دارند به طوریکه می توانند هم به حقوق معترضان احترام بگذارند و هم نظم و قانون را حفظ کنند. بنابراین روشن نیست چرا به کمک های خارجی احساس نیاز می کنند » بار دیگر اعزام ائتلاف نظامی به رهبری روسیه به قزاقستان را زیر سوال برد.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه: کیومرث واحدی  

 

カザフスタン政府 抗議活動への一掃作戦“5800人拘束”と発表
2022年1月10日 6時15分
混乱が続く中央アジアのカザフスタンで、政府はこれまでに外国人を含む5800人を拘束したと発表し、ロシアが主導する軍事同盟の支援を後ろ盾に「テロ対策」という名目で抗議活動を徹底して抑え込む構えです。
カザフスタンで今月2日、燃料価格の引き上げに端を発した抗議活動は、最大都市のアルマトイなど各地に広がり、これに対して政府は「テロ行為」だとして一掃する作戦を進めています。

大統領府の発表によりますと、警察はこれまでに5800人を拘束したということです。

「相当数の外国人を含む」としていますが、内訳など詳しいことは明らかにされていません。

またロシアが主導するCSTO=集団安全保障条約機構の部隊が、各地の重要施設を管理下に置いたということです。

部隊を率いるロシア軍の司令官とともに会見したカザフスタンの国防次官は「テロリストを一掃するまで作戦を継続する」と強調しました。

トカエフ大統領は7日の演説で「警告なしに発砲するよう命令を出した。国外からは平和的な解決を求める声があがっているが、殺人を犯す者とどんな交渉ができるのか」と強硬な姿勢を示していて、ロシアが主導する軍事同盟の支援を後ろ盾に、「テロ対策」という名目で抗議活動を徹底して抑え込む構えです。

こうした中、地元メディアは保健省の話として、全土で死者数が164人に上ったと伝えましたが、その後、否定する情報も伝えられるなど錯そうしています。
米国務長官 警告なしの発砲命令「撤回されるべき」
カザフスタンのトカエフ大統領が抗議活動の鎮圧のためだとして、軍や治安当局に対し警告なしに発砲する命令を出したことについて、アメリカのブリンケン国務長官は9日、ABCテレビとのインタビューの中で「決して受け入れることはできない。命令は間違っており、撤回されるべきだ」と述べ、対応を批判し、平和的な解決を呼びかけました。

そのうえでロシアが主導する軍事同盟の部隊が現地に派遣されたことについて「なぜロシアが主導する組織を要請する必要があったのか本当に疑問だ。カザフスタン政府がデモの参加者の権利を尊重しながら対応できたはずだ」と述べ、改めて疑問を呈しました。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20220110/k10013422931000.html?utm_int=news-international_contents_list-items_004

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.