مقالات

آمریکا [یوسوکه تاکانو، آساهی(ژاپن)، 9ژانویه2022 ]

188425  ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
دولت آمریکا اعلام کرد ، در مذاکره مستقیم با روسیه درباره اوضاع اوکراین که روز دهم ماه ژانویه برگزار می شود ،‌ جای بحث و گفتگو درباره استقرار موشک در اوکراین و رزمایش نظامی در اطراف آن وجود دارد. از سوی دیگر ، دولت آمریکا درباره محدود کردن پذیرش جدید عضویت ناتو که روسیه درخواست کرده است ، اعلام کرد:«‌ هرگز با چنین درخواستی موافقت نخواهد شد. »

جای بحث و گفتگو با روسیه درباره رزمایش نظامی و موشکی در اوکراین وجود دارد
1- دولت آمریکا اعلام کرد ، در مذاکره مستقیم با روسیه درباره اوضاع اوکراین که روز دهم ماه ژانویه برگزار می شود ،‌ جای بحث و گفتگو درباره استقرار موشک در اوکراین و رزمایش نظامی در اطراف آن وجود دارد. از سوی دیگر ، دولت آمریکا درباره محدود کردن پذیرش جدید عضویت ناتو که روسیه درخواست کرده است ، اعلام کرد:«‌ هرگز با چنین درخواستی موافقت نخواهد شد. »
2- مقام ارشد دولت آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی روز هشتم ماه ژانویه اعلام کرد ، روسیه ده هزار نیرو در مرز اوکراین مستقر کرده است. مقامات ارشد دولت آمریکا و روسیه روز دهم ماه ژانویه برای کاهش تنش ، در ژنو سوییس مذاکره خواهند کرد. روسیه از ناتو خواسته است که تسلیحات تهاجمی را از آنجا که تهدیدی برای روسیه است ، در کشورهای همسایه مستقر نکند. مقامات آمریکا در پاسخ به روسیه اعلام کردند ، درباره استقرار موشک های تهاجمی در اواکراین ، سامانه موشکی آینده اروپا و محدودیت ها در رزمایش نظامی ناتو جای بحث و گفتگو وجود دارد.
3- از سوی دیگر ، مقام ارشد دولت آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی درباره درخواست روسیه که به دنبال تعهدی برای پذیرش نشدن کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق از جمله اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است ، گفت:« ‌نمی توان با این واقعیت موافقت کرد. » وی همچنین درباره کاهش استقرار نظامی آمریکا در کشورهای عضو ناتو اظهار داشت:«‌چنین موضوعی اصلا روی میز مذاکره نیست. » افزون بر این مقام ارشد دولت آمریکا هشدار داد ، رسانه های روسی ممکن است با توجه به مذاکره میان روسیه و آمریکا ، اطلاعات جعلی دایر بر اینکه:« آمریکا امتیاز داده است » منتشر کنند. وی از اتحادیه اروپا خواست اطلاعاتی که از طرف روسیه منتشر می شود به راحتی باور نکنند و انتشار چنین اطلاعات جعلی تلاشی برای ایجاد تفرقه میان آمریکا و متحدان اروپایی است.
4- روسیه از ناتو درخواست کرد که پذیرش عضویت جدید از شرق اروپا  از جمله اوکراین را متوقف کند. روسیه همچنین هشدار داد چنانچه ناتو این درخواست را نادیده بگیرد ، به تهاجم نظامی خود ادامه خواهد داد. از سوی دیگر آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا ، با اشاره به اینکه آمریکا در تلاش است که از شکست مذاکره جلوگیری کند ،‌ خاطرنشان کرد:« روسیه با اینکه می داند طرف مقابل به درخواست های غیر قابل قبول پاسخ نمی دهد ، باز هم آن را آشکارا مطرح می کند. فکر می کنم مطرح کردن چنین درخواست هایی‌ بخشی از تاکتیک این کشور است. »
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

 

米、ミサイルや軍事演習で「議論の余地」 ウクライナめぐりロシアと
ワシントン=高野遼2022年1月9日 19時30分
緊張が続くウクライナ情勢をめぐり、米政府は10日のロシアとの直接協議に向け、ウクライナへのミサイル配備や周辺での軍事演習についてロシア側と議論できる余地があるとの考えを示した。一方、ロシアが求めている北大西洋条約機構(NATO)への加盟国制限には「決して合意できない」とも述べた。
米政府高官が8日の記者会見で明らかにした。ウクライナの国境には10万人規模のロシア軍が展開しており、緊張緩和に向けて米ロ高官が10日にジュネーブで協議する。
ロシアは、NATOがロシアへの脅威になっているとして、近隣国に攻撃的な武器を置かないことなどを求めている。これに対し米高官は、ウクライナへの攻撃的ミサイルの配備▽欧州における将来のミサイルシステム▽互いの軍事演習の制限――といった点について、議論や合意ができる余地があると述べた。
一方、旧ソ連国のウクライナなどをNATOに加盟させない確約をロシアが求めている点については、合意できないと明言。NATO加盟国における米軍配備の縮小についても「(議論の)テーブルに載っていない」と述べた。
また、米ロ間の協議を受けてロシアメディアが「米国が譲歩した」などと不正確な情報を流す恐れがあるとも警告。米欧側の同盟国を分断させる試みだとして、ロシア側の情報を安易に信じないよう呼びかけた。
ロシアはNATO拡大停止などを強硬に求め、拒まれれば軍事侵攻も辞さない姿勢をみせている。米国としては協議決裂は避けたい一方、「明らかに受け入れられない要求を出し、相手が応じないとして攻撃を正当化するのは、確実に(ロシアの)手口の一部だと思う」(ブリンケン米国務長官)と警戒を強めている。(ワシントン=高野遼)
https://www.asahi.com/articles/ASQ1963JBQ19UHBI00F.html?iref=com_inttop_namerica_list_n

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.