مقالات

توکایف برای سرکوب اعتراضات دستور تیراندازی بدون هشدار داد[ان اچ کی(ژاپن)، 8ژانویه2022]

188406  ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
قاسم جومرت توکایف ، رییس جمهور قزاقستان ، در واکنش به تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در این کشور به ارتش دستور داده است به سوی معترضان تیراندازی کنند. همچنین ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه که سخت نگران گسترش تحرکات ضد دولتی قزاقستان در روسیه است ، از رییس جمهور قزاقستان حمایت کرده است.

حمایت روسیه از رییس جمهور قزاقستان
1- قاسم جومرت توکایف ، رییس جمهور قزاقستان ، در واکنش به تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در این کشور به ارتش دستور داده است به سوی معترضان تیراندازی کنند. همچنین ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه که سخت نگران گسترش تحرکات ضد دولتی قزاقستان در روسیه است ، از رییس جمهور قزاقستان حمایت کرده است.
2-  دولت قزاقستان در پاسخ به گسترش تظاهرات ضد دولتی در نقاط محتلف کشور به نیروهای امنیتی و ارتش دستور داد که به سوی افرادی که آنان را تروریست خوانده است ، بدون هشدار شلیک کنند. به گزارش وزارت کشور قزاقستان ، در درگیری میان تظاهر کنندگان و ماموران امنیتی بیست و شش معترض و هیجده مامور امنیتی کشته و بیش از سه هزار و هشتصد نفر بازداشت شدند. همچنین « سازمان پیمان امنیت جمعی »‌ ائتلاف نظامی متشکل از شش کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق به رهبری روسیه ، با درخواست قزاقستان فعالیت میدانی خود را آغاز کرده است. رییس جمهور قزاقستان در همین زمینه گفت:« می خواهم از پوتین رییس جمهور روسیه تشکر ویژه کنم. آنان به گرمی به درخواست ما پاسخ دادند. »
3- دیمیتری پسکوف ، سخنگوی کرملین ، روز هفتم ماه ژانویه اعلام کرد ، پوتین در روزهای بحرانی بارها با توکایف رییس جمهور قزاقستان تلفنی گفتگو کرده است و در نظر دارد با قزاقستان  در مبارزه با تروریسم همکاری کند. به نظر می رسد رییس جمهور روسیه سخت نگران است که تظاهرات ضد دولتی قزاقستان به روسیه هم گسترش یابد.  
4- آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا روز هفتم ژانویه در مصاحبه مطبوعاتی درباره اعزام واحدهای نظامی به رهبری روسیه به قزاقستان با اشاره به اینکه:« به نظرم مقامات و دولت قزاقستان قطعا توانایی رسیدگی مناسب به اعتراض ها را دارند به طوری که هم حقوق معترضان محترم شمرده شود و هم  نظم و قانون حفظ شود. بنابراین روشن نیست چرا به کمک خارجی ها احساس نیاز می کنند. »‌ اعزام واحدهای نظامی به رهبری روسیه به قزاقستان را زیر سوال برد.  وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود ، از نیروهای حافظ صلح و مجریان قانون در قزاقستان می خواهیم به استانداردهای حقوق بشر بین المللی برای رسیدن به یک راه حل مسالمت آمیز پایبند باشند.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

 

カザフスタン大統領 武器使用含め抑え込み指示 ロシアも支援
2022年1月8日 6時32分 ロシア
中央アジアのカザフスタンで大規模な抗議活動が広がったことに対し、トカエフ大統領は、武器の使用を含めて力で抗議活動を抑え込むよう軍に指示しました。
また、ロシアのプーチン大統領もトカエフ大統領を支援する方針を伝えるなど、ロシアにも反政権の動きが波及することを警戒しているとみられます。
カザフスタンで、政府に対する抗議活動が各地に広がったことに対し、政府は「テロ行為」だと位置づけて一掃する作戦を進め、内務省によりますと、デモの参加者26人と治安当局者18人が死亡し、3800人以上を拘束したということです。
 
トカエフ大統領は、7日行った演説で「私は、警告なしに射撃するよう軍に命令を出した」と述べ、武器の使用を含めて力で抗議活動を抑え込むよう軍に指示したと明らかにしました。

また、現地には、カザフスタンの要請を受けて、ロシアが主導するCSTO=集団安全保障条約機構の部隊も活動を始めていて、トカエフ大統領は「プーチン大統領に特に感謝したい。私の訴えに迅速に、温かく対応してくれた」と述べました。
 
また、ロシア大統領府のペスコフ報道官は、7日、プーチン大統領が、トカエフ大統領と複数回にわたって電話で会談したと明らかにし、テロと戦うための共同作業を行うことなどロシアとしても支援する方針を伝えたということです。

プーチン大統領は、ロシアにも反政権の動きが波及することを警戒しているとみられます。
米 ブリンケン国務長官 ロシアの部隊派遣を疑問視
カザフスタンにロシアが主導する軍事同盟の部隊が派遣されたことについて、アメリカのブリンケン国務長官は7日の記者会見で「カザフスタン政府は抗議活動に対処し、法と秩序を維持できたと思う。なぜ外国の支援が必要だと感じたのかはっきりしない」と述べ、疑問視しました。

そのうえで「われわれは平和的な解決を求める」と述べカザフスタン当局や軍事同盟の部隊に対し、デモの参加者の人権を尊重するよう呼びかけました。

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.