مقالات

در اعتراض به دولت قزاقستان شمار زیادی کشته و زخمی شدند[ان اچ کی(ژاپن)، 7ژانویه2022]

188374  ۱۴۰۰/۱۰/۱۸
سازمان ملل و اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری درباره تظاهرات گسترده و اعتراض آمیز قزاقستان در آسیای مرکزی ابراز نگرانی کردند و از هر دو طرف خواستار خویشتنداری شدند. دولت قزاقستان سعی دارد تظاهرات اعتراض آمیز را سرکوب کند و همین امر موجب کشته و زخمی شدن شمار زیادی از معترضان شده است.

سازمان ملل و اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری شدند
1- سازمان ملل و اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری درباره تظاهرات گسترده و اعتراض آمیز قزاقستان در آسیای مرکزی ابراز نگرانی کردند و از هر دو طرف خواستار خویشتنداری شدند. دولت قزاقستان سعی دارد تظاهرات اعتراض آمیز را سرکوب کند و همین امر موجب کشته و زخمی شدن شمار زیادی از معترضان شده است.
2- اعتراضات ضد دولتی قزاقستان به علت افزایش قیمت سوخت آغاز شده و در سراسر کشور گسترش یافته است. در آلماتی ، بزرگترین شهر قزاقستان ، تاکنون بیش از دو هزار نفر بر اثر درگیری با مقامات امنیتی بازداشت و همچنین شمار زیادی کشته و زخمی شدند.  
3- میشل باشله ، رییس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ،‌ روز ششم ماه ژانویه با صدور بیانیه ای درباره اوضاع قزاقستان گفت:« مردم حق اعتراض مسالمت آمیز و آزادی بیان دارند. اما در عین حال معترضان هر چقدر هم عصبانی و آزرده خاطر باشند ، نباید به خشونت علیه دیگران متوسل شوند. » رییس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این بیانیه از همه طرف ها از جمله نیروهای امنیتی و معترضان خواست تا از اعمال خشونت خودداری کنند و به دنبال حل و فصل مسائل از طریق مسالمت آمیز باشند.
4- رییس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره قطع اینترنت در مناطق وسیعی از قزاقستان با اشاره به اینکه:« در جریان گسترش شیوع ویروس کرونا اینترنت برای ارائه خدمات فوری پزشکی حیاتی است » از دولت قزاقستان وصل فوری اینترنت را درخواست کرد. همچنین جوزپ بورل ، مسوول سیاستهای خارجی اتحادیه اروپا ، در توییتی با اشاره به اینکه:«اوضاع قزاقستان به شدت نگران کننده شده است. حقوق و امنیت شهروندان باید تضمین شود » ‌بر آمادگی خود در حل مسائل قزاقستان تاکید کرد. دولت انگلیس نیز با انتشار بیانیه ای خشونت و تخریب اموال را محکوم کرد. انگلیس از مقامات قزاقستان خواست تا بر تعهدات خود در آزادی بیان و ابراز عقیده پایبند باشند.  
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

 

カザフスタン 政府へ抗議活動で死傷者多数 国連やEU自制求める
2022年1月7日 14時33分
中央アジアのカザフスタンで続く大規模な抗議活動に対し、政権側が抑え込みを図り、衝突で多くの死傷者が出ていることについて、国連やEU=ヨーロッパ連合などが相次いで懸念を表明し、双方に自制を求めています。
カザフスタンでは、燃料価格の大幅な値上がりをきっかけに、政府に対する抗議活動が各地で続いていて、最大都市アルマトイでは治安当局との衝突などで、これまでに2000人以上が拘束され多くの死傷者が出ています。

こうした状況を受けて6日、国連のバチェレ人権高等弁務官は声明を発表し「人々には平和的な抗議と表現の自由の権利がある。同時に、抗議する人は、どんなに怒り、苦しんでいても暴力に訴えるべきではない」と呼びかけるとともに、抗議活動に参加した数十人が死亡したことにも触れ、治安当局や抗議活動の参加者を含む、すべての人に対して暴力を控え、平和的な解決を模索するよう促しました。

さらに、広い範囲でインターネットが遮断されていることについて「インターネットは、新型コロナウイルスの緊急医療サービスにも不可欠だ」とし、直ちに再開するよう求めました。

また、EUの外相にあたるボレル上級代表は、ツイッターに「深く懸念している。市民の権利と安全は保障されなければならない」と投稿し、問題の解決に取り組む用意があることを強調したほか、イギリス政府も声明で「暴力行為や建物の破壊を批判する。また、当局は言論と表現の自由を尊重するよう求める」などと訴えています。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20220107/k10013419261000.html?utm_int=news-international_contents_list-items_022


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.