مقالات

اسراییل رویکرد خود در قبال توافق هسته‌ای ایران را دگرش می‌دهد[استراتفور(آمریکا)، 6ژانویه2022]

188359  ۱۴۰۰/۱۰/۱۸
مقام‌های اسراییلی عملگرایی بیشتری درباره احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای محدود با ایران در چارچوب برجام نشان می‌دهند. به گزارش آکسیوس، رئیس اطلاعات ارتش اسراییل در دیداری محرمانه با وزرای کابینه در دوم ژانویه گفت که برای اسراییل «بهتر» این است که گفتگوهای هسته‌ای ایران به توافق برسد.

مقام‌های اسراییلی عملگرایی بیشتری درباره احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای محدود با ایران در چارچوب برجام نشان می‌دهند.
1.مقام‌های اسراییلی عملگرایی بیشتری درباره احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای محدود با ایران در چارچوب برجام نشان می‌دهند. به گزارش آکسیوس، رئیس اطلاعات ارتش اسراییل در دیداری محرمانه با وزرای کابینه در دوم ژانویه گفت که برای اسراییل «بهتر» این است که گفتگوهای هسته‌ای ایران به توافق برسد.
2.پشتیبانی دستکم بخشی از تشکیلات امنیتی اسراییل از توافق احتمالی نشان‌دهنده‌ی حمایت پراهمیت یک قدرت کلیدی منطقه‌ای است که پیش از این با برجام مخالف بود و این حمایت می‌تواند به پایداری هرگونه توافقی کمک کند.
3.دگرش موضع اطلاعات ارتش اسراییل بیانگر این است که درک دولت اسراییل از ارزش یک توافق محدود تغییر کرده است. در هنگامه‌ی گفتگوهای ناپایدار – و به‌ویژه درصورت فروپاشی این گفتگوها- احتمال دارد که ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌ با درجه خلوص بالای خود را افزایش دهد و حتی تصمیم به ساخت بمب هسته‌ای بگیرد.
4.اما با وجود توافق – حتی توافقی محدود – ایران باید با مسدود کردن بخش‌هایی از برنامه‌ی هسته‌ای‌اش مواقت کند که این اقدام می‌تواند برخی از نگرانی‌های امنیتی اسراییل را کاهش دهد. تغییر ارزیابی‌های اطلاعات ارتش از این معادله‌ی هزینه‌بر اما سود‌ده لزوما به این معنا نیست که تمام بخش‌های دولت اسراییل دیدگاه مشابهی به مساله دارد، اما به این معناست که اسراییل به احتمال زیاد آماده‌ی پذیرش نتیجه‌ای است که در آن توافقی حاصل خواهد شد.
5.برای اینکه اسراییل بتواند به ایران حمله کند، تشکیلات دفاعی این کشور به رهبری بنی گانتز، وزیر دفاع، همراه با نخست وزیر و وزیر خارجه، باید با این اقدام موافقت کنند. گانتز در دولت نتانیاهو با حمله به ایران مخالفت و حمایت خود از دیپلماسی را اعلام کرده بود.
6.نشانه‌های تغییر موضع اسراییل در قبال توافق به این معنا نیست که اسراییل ارزیابی‌هایش از تهدید ایران را تغییر داده است و هرگونه توافقی هم که در وین حاصل شود، مناقشه سایه‌ بین اسراییل و ایران همچنان منبعی برای ریسک در منطقه باقی خواهد ماند. در بهترین حالت، دولت اسراییل خواهان توافقی است که طیفی از رفتارهای تهدیدآمیز ایران را فراتر از توسعه هسته‌ای آن محدود کند. به ویژه، اسرائیل خواهان هر چیزی است که بتواند تمامی عوامل تسهیل‌کننده‌ی توسعه موشک‌های بالستیک یا گسترش نیروهای نیابتی ایران را مسدود کند.
7.چشم انداز جدید اسرائیل در مورد توافق هسته‌ای می‌تواند عمر این توافق را افزایش دهد، زیرا ممکن است اسرائیل با دولت آینده آمریکا برای خروج از توافق لابی نکند، یا برای ایجاد اختلال در آن به طور یکجانبه تلاشی نکند.
8.کمرنگ شدن انتقاد دولت اسراییل از هر گونه توافق هسته‌ای با ایران به کمیسیون برجام و دولت کنونی آمریکا تا مخالفان داخلی و جهانی را در مورد ارزش چنین توافقی متقاعد کنند. حمایت اسرائیل از چنین توافقی همچنین می‌تواند به معنای تمایل کمتر اسرائیل برای برهم زدن آن باشد و در نتیجه اسرائیل توافق را به عدم توافق ترجیح دهد خطر حملاتش به ایران – از جمله حملاتی مانند ترور محسن فخری‌زاده در سال ۲۰۲۰ – کاهش می‌یابد.
9.آمریکا شدیدا درگیر گفتگو با آن دسته از شرکای منطقه‌ای خود، از جمله اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس، است که امنیتشان تحت تأثیر رفتار ایران قرار دارد. آگاه ماندن از خواسته‌ها و نگرانی‌های کشورهای منطقه که از اقدامات ایران متاثر شده‌اند، به مذاکره‌کنندگان آمریکایی کمک می‌کند تا چنین موضوعاتی را در مذاکرات با ایران مطرح کنند. تمایل به ادامه تأثیرگذاری بر آنچه توافق هسته‌ای با ایران به دنبال دارد، می‌تواند بخشی از تفکر تغییر یافته اسرائیل در مورد منافع حمایت از توافقی محدود در این مرحله باشد.
مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه

 

Israeli officials are showing more pragmatism about the possibility of a limited nuclear deal with Iran under the auspices of the Joint Comprehensive Plan of Action. Signs of a softening position on a deal do not mean Israel is changing its fundamental threat assessment regarding Iran, and the shadow conflict between Israel and Iran will remain a potent source of risk in the region no matter what deal might emerge in Vienna....

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.