مقالات

دکتر عبدالقدیر خان درگذشت [کیبه هیده میتسو ، نیکی(ژاپن)، 11اکتبر2021]

186865  ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
دکتر عبدالقدیر خان پاکستانی روز دهم ماه اکتبر در سن هشتاد و پنج سالگی درگذشت. وی که قهرمان ملی و «‌ پدر بمب اتمی » خوانده می شود ،‌ در تجارت خطرناک فروش بین المللی فناوری هسته ای هم نقش داشته است. عمر خان ، نخست وزیر پاکستان ، با اشاره به اینکه:« عبدالقدیر خان به خاطر نقش حساس اش در تبدیل پاکستان به یک کشور هسته ای ، مورد محبت همه مردم کشور است »‌ مرگ وی را تسلیت گفت. بسیاری از مردم و همچنین مقامات پاکستان در مراسم تشییع جنازه وی که روز دهم ماه اکتبر برگزار شد ، شرکت کردند.

اشاعه فناوری هسته ای به ایران و کره شمالی
1- دکتر عبدالقدیر خان پاکستانی روز دهم ماه اکتبر در سن هشتاد و پنج سالگی درگذشت. وی که قهرمان ملی و «‌ پدر بمب اتمی » خوانده می شود ،‌ در تجارت خطرناک فروش بین المللی فناوری هسته ای هم نقش داشته است. عمر خان ، نخست وزیر پاکستان ، با اشاره به اینکه:« عبدالقدیر خان به خاطر نقش حساس اش در تبدیل پاکستان به یک کشور هسته ای ، مورد محبت همه مردم کشور است »‌ مرگ وی را تسلیت گفت. بسیاری از مردم و همچنین مقامات پاکستان در مراسم تشییع جنازه وی که روز دهم ماه اکتبر برگزار شد ، شرکت کردند.
2- عبدالقدیر خان سال 1936 در خانواده ای مسلمان در اقلیم بوپال هند تحت سلطه بریتانیا متولد شد. وی پس از مدتی به پاکستان رفت و در دانشگاه کراچی تحصیل کرد. عبدالقدیر خان پس از فارغ التحصیلی به دانشگاه هلند و آلمان رفت و به این ترتیب روابط شخصی خود را گسترش داد. عبدالقدیر خان دهه 1970 طرح سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم را از موسسه قدرت فیزیکی آمستردام هلند تهیه کرد و آن را به پاکستان آورد.گفته می شود پدر بمب اتمی پاکستان با الگو برداری از سانتریفیوژهای آلمان و هلند نخستین سانتریفیوژ پاکستان را ساخته و سال 1998 موفق به آزمایش هسته ای شده است. هم اکنون تعداد کلاهک هسته ای پاکستان از هند که حدود 165 کلاهک هسته ای در اختیار دارد ، بیشتر است.
3- عبدالقدیر خان سال 2004 شوک سنگینی به جهان وارد کرده است. با پیگیری های آمریکا و انگلیس پدر بمب اتمی پاکستان اعتراف کرد که فناوری هسته ای را به ایران ، لیبی و کره شمالی فروخته است. مشرف ، رییس جمهور وقت پاکستان ، عبدالقدیر خان را از مجازات سنگین عفو و تنها وی را به حصر خانگی محکوم کرد که پس از مدتی آزاد شد. پاکستان به آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر نهادها اجازه نداد که از پدر بمب اتمی این کشور بازجویی کنند. آیا هدف عبدالقدیر خان از اشاعه فناوری هسته ای پول ، افتخار ، ملی گرایی و اعتقادات مذهبی بود؟‌ انگیزه واقعی عبدالقدیر خان که « ‌بازار سیاه هسته ای » را در خاورمیانه ، اروپا و آسیا ایجاد کرده است ، مشخص نیست. بسیاری از اسرار درباره اشاعه فناوری هسته ای از جمله اینکه خریداران احتمالی چه کسانی بودند ،‌ چه افراد و سازمان هایی در آن نقش داشتند ، با مرگ عبدالقدیر خان دفن شده است.
4- مقامات سابق سازمان سیا اعلام کردند ، آمریکا تا حدودی فعالیت های عبدالقدیر خان را نادیده گرفته است. چرا که آمریکا در آن زمان به همکاری راهبردی پاکستان در مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی سابق و افراط گرایان اسلامی در افغانستان نیاز داشت. نقص موجود در محتوی پیمان منع گسترش سلاح هسته ای (‌ ان پی تی ) که فقط به چند کشور اجازه داشتن سلاح اتمی را می دهد ، موجب پیگیری کشورهای مختلف برای دستیابی به سلاح اتمی شده است. کره شمالی در عمل به یک قدرت هسته ای تبدیل شده و هم اکنون این دیدگاه که «‌ دارنده سلاح اتمی برنده خواهد بود » در سراسر جهان گسترش یافته است. مذاکره خلع سلاح اتمی با قدرت های هسته ای به کندی پیش می رود. ایران هم بارها تعهدات توافق هسته ای را نقض کرده است. تضاد منافع ملی و امنیت جهانی از اشکالات جدی پیمان منع گسترش سلاح هسته ای به شمار می آید که با فعالیت های عبدالقدیر خان آشکار شده است.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

 

カーン博士死去 核技術拡散、北朝鮮やイランに
「核は持った者勝ち」の危うさなお
南西ア・オセアニア
2021年10月11日 18:00
【ドバイ=岐部秀光】パキスタンのアブドルカディル・カーン博士が10日、死去した。「原爆の父」と呼ばれる国家の英雄は、核技術の国際転売という危険なビジネスに手を染めた人物でもあった。その二面性に現在の核不拡散体制のあやうさがひそむ。
パキスタンのカーン首相は「国家への重大な貢献によって人々に愛された人物だった」と死を悼んだ。10日に執り行われた国葬には閣僚のほか多数の人々が参列した。
1936年、英国統治下のインド・ボパールで少数派のイスラム教徒の家に生まれた。その後、パキスタンに移住しカラチ大学に学んだ。オランダやドイツの大学に進学し、人脈を広げた。
70年代、勤務していたオランダのアムステルダム物理動力研究所(FDO)からウラン濃縮に用いる遠心分離機の設計図を入手し、パキスタンへ持ち帰った。ドイツ・オランダの遠心分離機の複製としてパキスタンの初代遠心分離機を生み出したとされる。
パキスタンは98年に核実験に成功。隣国インドを超す約165発の核弾頭を持つまでに至った。
世界を震撼(しんかん)させたのは2004年。米国や英国の追及を受け、北朝鮮やイラン、リビアに核技術を売ったと認めた。ムシャラフ大統領(当時)は博士に恩赦をあたえて自宅軟禁状態に置き、幕引きを図った。
パキスタンは国際原子力機関(IAEA)などが求めたカーン博士への尋問を認めなかった。その目的は、お金だったのか、名誉だったのか、あるいは国家主義、宗教的な信念だったのか。中東、欧州、アジアに広がる「核の闇市場」を築いた博士の本当の動機ははっきりしない。
潜在的な買い手がだれで、どんな人物、組織があいだに関与したのか、多くの謎が博士の死とともに葬り去られる。
核不拡散体制のスキを突いたカーン博士の活動を、米国も一定程度、黙認していた疑いが元米中央情報局(CIA)職員らの告発で明らかになっている。米国はアフガニスタンにおけるソ連との戦いやイスラム過激派との戦いで戦略的にパキスタンの協力を必要とした。
ひとにぎりの国だけが核兵器を持つことを許される核拡散防止条約(NPT)には不公平さがついて回る。北朝鮮は事実上の核保有国となっており「持った者勝ち」という危険な見方が世界に広がる。核保有国の軍縮交渉もなかなか進まない。イランは核合意の義務違反を重ねている。
衝突する国家の利益と世界の安全――。カーン博士の活動があらわにしたNPT体制の重大な欠陥はいまも放置されたままだ。核兵器の技術が危険な人物や組織の手にわたる懸念は消えない。
https://www.nikkei.com/article/DGXZQOCB114U60R11C21A0000000/?unlock=1

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.