مقالات

شمارش آرای انتخابات پارلمانی عراق آغاز شد [ان اچ کی(ژاپن)، 11اکتبر2021]

186845  ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
در حالی که ماموریت نظامی نیروهای آمریکایی مستقر در در عراق امسال به پایان می رسد ، انتخابات پارلمانی عراق روز دهم اکتبر برگزار شد و شمارش آرا از نیمه شب یازدهم اکتبر به وقت ژاپن آغاز شده است. به نظر می رسد نیروهای سیاسی که از آمریکا فاصله دارند ، در انتخابات پیروز خواهند شد و به این ترتیب انتظار می رود حتی در وضعیت وخیم امنیتی هم فشار برای خروج نیروهای آمریکایی تشدید شود. مزایا و معایت ادامه روند استقرار ارتش آمریکا در عراق یکی از موضوعات مهم این دوره از انتخابات پارلمانی عراق بوده است.

برتری نیروهای سیاسی که از آمریکا فاصله گرفته اند
1- در حالی که ماموریت نظامی نیروهای آمریکایی مستقر در در عراق امسال به پایان می رسد ، انتخابات پارلمانی عراق روز دهم اکتبر برگزار شد و شمارش آرا از نیمه شب یازدهم اکتبر به وقت ژاپن آغاز شده است. به نظر می رسد نیروهای سیاسی که از آمریکا فاصله دارند ، در انتخابات پیروز خواهند شد و به این ترتیب انتظار می رود حتی در وضعیت وخیم امنیتی هم  فشار برای خروج نیروهای آمریکایی تشدید شود. مزایا و معایت ادامه روند استقرار ارتش آمریکا در عراق یکی از موضوعات مهم این دوره از انتخابات پارلمانی عراق بوده است.
2- به گزارش رسانه های عراق ، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر که از ایران و آمریکا فاصله گرفته است ، پیروز انتخابات خواهد بود. این در حالی است که جریان صدر در دوره قبل هم بیشترین نماینده را در پارلمان عراق داشته است. اما با توجه به اینکه شیعیان به چند گروه از جمله گروه سیاسی نزدیک به ایران تقسیم شدند و اقلیت سنی و نیروهای کرد هم حامیان خود را دارند ، بعید به نظر می رسد که یک حزب به تنهایی بتواند حد و نصاب کرسی های لازم برای تشکیل دولت جدید را بدست آورد. بنابراین به همین علت انتظار می رود که چارچوب دولت جدید با مذاکره ائتلافی پس از انتخابات تعیین شود.
3-  برای محافظت از رای دهندگان در برابر عملیات تروریستی سازمان افراطی دولت اسلامی ،‌ انتخابات پارلمانی در بغداد پایتخت عراق تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است. یکی از زنان که برای رای دادن به حوزه اخذ رای آمده بود ، در همین زمینه گفت:« امیدوارم مردم عراق آینده خوبی را پیش رو داشته باشند. مردم عراق می خواهند با آرامش خاطر در کشوری با ثبات زندگی کنند. »
4- یکی از رای دهندگان انتخابات پارلمانی عراق پس از دادن رای با اشاره به اینکه:« من از نخست وزیر جدید می خواهم به توافقی دست یابد که آمریکا در کوتاه ترین زمان ممکن کشور ترک کند. وجود آمریکایی ها برای کشور جنبه منفی خواهد داشت. تا زمانی که نیروهای خارجی در عراق باشند ، کشور به استقلال دست نخواهد یافت » تاکید کرد که مردم عراق خودشان باید از کشور محافظت کنند. همچنین مرد دیگری در همین زمینه گفت:« آمریکا نمی تواند از افغانستان ، عراق ، سوریه و کشورهای حوزه خلیج فارس محافظت کند. اگر کسی فکر می کند که آمریکا می تواند از این کشورها محافظت کند ، دچار توهم شده است. »‌
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

 

イラク国民議会選挙 開票始まる 米と距離を置く勢力 優勢か
2021年10月11日 6時08分
駐留するアメリカ軍が年内に戦闘任務を終える中東のイラクで、国民議会選挙の投票が10日行われ、開票が始まりました。
アメリカと距離を置く政治勢力が優勢とされていて、不安定な治安状況の中でもアメリカ軍の撤退を求める圧力が強まることも予想されます。
イラクの国民議会選挙は10日、首都バグダッドなど全土で投票が行われ、日本時間の11日午前0時に投票が締め切られ、開票が始まっています。

今回の選挙では過激派組織IS=イスラミックステートの掃討作戦のため駐留してきたアメリカ軍が年内に戦闘任務を終えるのを前に、その駐留の是非が争点の1つとなりました。

イラクのメディアなどによりますと、議会の最大勢力でアメリカや隣国のイランと距離を置く多数派のイスラム教シーア派の実力者、サドル師を中心としたグループが優勢と伝えられています。

ただ、シーア派はイランとの関係が深い政党など複数のグループに分かれているほか、少数派のスンニ派やクルド人勢力もそれぞれの支持者を固めていることから、いずれの勢力も単独で過半数を確保するのは困難とみられています。

このため、選挙後の連立交渉で政権の枠組みが決まる見通しです。

連立交渉ではアメリカ軍の駐留に反対する勢力が主導権を握るとみられ、不安定な治安状況が続く中、現実路線をとってきた今のカディミ政権以上に、アメリカ軍の撤退を求める圧力が強まることも予想されます。
投票した人たちは
イラクの首都バグダッドでは10日、過激派組織IS=イスラミックステートなどのテロへの警戒から厳重な警備体制が敷かれる中、投票が行われました。

このうち女性の1人は「イラク人にとっていい未来になればいいです。人々が安心して、安定した国で暮らしたいです」と話していました。

一方で、投票を済ませた男性は「新たな首相には、一刻も早くアメリカが出ていく合意をとってもらいたい。彼らの存在は国にとってマイナスです。外国の部隊がいてはイラクに主権はありません」と述べ、イラク人がみずから国を守るべきだと強調しました。

また、別の男性は「アメリカはアフガニスタンも守れなかったし、イラクもシリアも湾岸諸国も守れない。もし守ってくれると思っているのならばそれは幻想だ」と話していました。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20211011/k10013301571000.html?utm_int=news_contents_news-main_001

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.