مقالات

آغاز انتخابات سراسری عراق [ایتو یوشیوکی، آساهی(ژاپن)، 10اکتبر2021]

186844  ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
انتخابات پارلمانی عراق برای تعیین سیصد و بیست و نه نماینده روز دهم ماه اکتبر آغاز شده است. در حالی که ارتش آمریکا مستقر در عراق در نظر دارد نیروهای نظامی خود را تا پایان امسال از این کشور خارج کند ، مسیر تشکیل دولت جدید بر سر یک دو راهی قرار گرفته است. به این ترتیب که فاصله هر یک از احزاب سیاسی از ایران اساس انتخاب رای دهندگان را در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق تشکیل داده است.

فاصله از ایران معیار رای دهندگان
1- انتخابات پارلمانی عراق برای تعیین سیصد و بیست و نه نماینده روز دهم ماه اکتبر آغاز شده است. در حالی که ارتش آمریکا مستقر در عراق در نظر دارد نیروهای نظامی خود را تا پایان امسال از این کشور خارج کند ، مسیر تشکیل دولت جدید بر سر یک دو راهی قرار گرفته است. به این ترتیب که فاصله هر یک از احزاب سیاسی از ایران اساس انتخاب رای دهندگان را در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق تشکیل داده است.
2- صبح روز دهم اکتبر شماری زیادی از شهروندان برای دادن رای به یکی از حوزه های رای گیری در شهر بغداد آمدند. هم اکنون فهرست « ‌سائرون » ائتلاف حزب سیاسی شیعیان تندروی ضد آمریکا به رهبری مقتدی صدر که از ایران فاصله گرفته است ، بیشترین شانس برای پیروزی در انتخابات عراق را دارد. از سوی دیگر ، گفته می شود حزب اتحاد فتح متشکل از نیروهای بسیج مردمی متحد ایران به رهبری هادی عامری ، وزیر سابق راه و شهر سازی عراق ، در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق پیروز خواهد شد. اما از آنجا که‌ فهرست سائرون حتی در صورت پیروزی هم حد و نصاب کرسی های لازم برای تشکیل دولت جدید را بدست نخواهد آورد ، ممکن است برای تشکیل دولت ائتلافی با اتحاد فتح یا حزب «‌ ائتلاف دولت قانون »‌ به رهبری مالکی نخست وزیر سابق و از متحدان ایران همکاری کند. چنانچه فهرست سائرون در انتخابات پیروز نشود ، دولت ائتلافی فقط با احزاب سیاسی متحد ایران تشکیل خواهد شد.
3- علی بیست و یک ساله و دانشجوی رشته پزشکی که به فهرست سائرون رای داده است ، در همین زمینه گفت:«‌ باید کشوری مستقل تشکیل دهیم که نه تنها آمریکا بلکه حتی ایران هم نتواند در آن دخالت کند. چنانچه ائتلاف فتح یا دیگر قدرتها دولت جدید را تشکیل دهند ، بدون شک نفوذ ایران در عراق افزایش خواهد یافت. »
4- از سوی دیگر ، ولید چهل و سه ساله که به لیست اتحاد فتح رای داده است ، در همین زمینه گفت:«‌ من معتقدم این اتحاد فتح است که می تواند آمریکا را از عراق بیرون کند. عراق باید همکاری خود با ایران را گسترش دهد. » عبدالجابر  سی و سه ساله و از نیروهای ارتش عراق که به نامزد ائتلاف دولت قانون رای داده است ، گفت:«‌ حتی اگر یک حزب سیاسی متحد ایران از جمله ائتلاف دولت قانون دولت آینده عراق را در دست گیرد ، دلیلی وجود ندارد که عراق مانند ایران شود. دولت در هر صورت باید بتواند تصمیمات سیاسی مستقل بگیرد. »
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی   

イラク総選挙の投票開始 「イランとの距離感」 有権者の投票判断に
会員記事
バグダッド=伊藤喜之2021年10月10日 21時07分

イラクの国民議会選挙(総選挙、定数329)の投票が10日、始まった。駐留米軍が年内に戦闘部隊の撤退へと動くなか、新たな国造りの方向性を決める岐路になる。有権者は、各政党と隣国イランとの距離感を一つの尺度にして投票先を選んだようだ。
バグダッド市内のカラダ地区の投票所には午前中から多くの市民らが訪れた。
現在、最大議席を有するのは、イスラム教シーア派で反米強硬派だがイランとは距離を置くサドル師の政党連合「サーイルーン」。これに対し、親イラン系シーア派武装組織「人民動員隊(PMF)」を母体とし、アミリ元運輸相が率いる「ファタハ連合」も第1党の座をうかがう。
ただ、サーイルーンが議席数で競り勝ったとしても、ファタハ連合や同じく親イランでマリキ元首相が率いる「法治国家連合」などが協力して過半数を形成する可能性もある。そうなれば、親イラン政党だけで連立内閣がつくられることになる。
医学生のアリさん(21)はサーイルーンの候補に投票した。「米国からもイランからも干渉されない独立した国をつくるべきだ。ファタハ連合などが政権をとれば、イランの介入が強まってしまう」と話した。
ファタハ連合の候補に投票したワリード・サターさん(43)は「米国をイラクから追い出してくれるのはファタハだと信じている。イランとの協力関係ももっと強固にすべきだ」と話した。
法治国家連合の候補に投票したイラク軍兵士のアブドルジャバーさん(33)は「イランに近い法治国家連合などの政党が政権を取ったとしても、別にイラクがイランになるわけじゃない。独立した政策決定はできるはずだ」と話した。
イラクの選挙では、紙の投票用紙に選挙区の全候補者の名前が記され、投票したい候補者にマークする。今回から投票用紙は投票箱に入れると同時に電子スキャンされる仕組みになり、結果は電子データとして積み上がる。そのため暫定の選挙結果は24時間以内に発表できる見込みで、紙の集計での再確認も経て数日で大勢が判明する見通し。(バグダッド=伊藤喜之)
https://digital.asahi.com/articles/ASPBB6W6TPBBUHBI11Z.html?pn=4&unlock=1#continuehere

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.