مقالات

ابوالحسن بنی صدر نخستین رییس جمهور ایران درگذشت[ان اچ کی(ژاپن)، 6 اکتبر2021]

186826  ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
ابوالحسن بنی صدر که پس از پیروزی انقلاب اسلامی سال 1979 به عنوان نخستین رییس جمهور ایران انتخاب و پس از مدتی از مقام خود عزل شد ، روز نهم اکتبر در سن هشتاد و هشت سالگی در فرانسه درگذشت. بنی صدر پس از عزل از مقام رییس جمهوری همواره از نظام اسلامی ایران انتقاد کرده است.

1- ابوالحسن بنی صدر که پس از پیروزی انقلاب اسلامی سال 1979 به عنوان نخستین رییس جمهور ایران انتخاب و پس از مدتی از مقام خود عزل شد ، روز نهم اکتبر در سن هشتاد و هشت سالگی در فرانسه درگذشت. بنی صدر پس از عزل از مقام رییس جمهوری همواره از نظام اسلامی ایران انتقاد کرده است.
2-  به گزارش رسانه های ایران ، ابوالحسن بنی صدر در سال 1933 در همدان واقع در غرب ایران متولد شد. وی در دانشگاه تهران در رشته اقتصاد تحصیل کرد و به علت مشارکت در فعالیت های اعتراض آمیز علیه نظام سلطنتی وقت که متحد آمریکا بود ، به طور موقت زندانی شد.  
3- ابوالحسن بنی صدر پس از آزادی از زندان به فرانسه فرار کرد و پس از سرنگونی نظام پادشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 به همراه آیت الله خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و به عنوان نخستین رییس جمهور ایران انتخاب شد. اما با این حال وی در سال 1981 به علت اختلاف با روحانیون اسلامی که قدرت واقعی نظام را در دست داشتند ، از مقام خود برکنار شد. ابوالحسن بنی صدر پس از پناهندگی در فرانسه ، انتقادات خود از نظام اسلامی ایران را  که بر  پایه «‌ اتحاد دین و سیاست » بنا شده بود ، دنبال کرد.
4- بر اساس بیانیه ای که خانواده وی از طریق اینترنت منتشر کردند ، بنی صدر مدتها با بیماری مبارزه کرد و در نهایت روز نهم ماه اکتبر در بیمارستانی در  پاریس درگذشت. همچنین در این بیانیه درباره فعالیت های گذشته بنی صدر آمده است:« بنی صدر با دفاع از آزادی ها در مقابل استبداد و ستمگری جدیدی به نام دین ایستاده است. »
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی  

イラン初代大統領 バニサドル氏死去
2021年10月10日 5時47分 おくやみ
中東イランで、1979年のイスラム革命のあと初代の大統領を務め、その後失脚し、現在のイスラム体制を批判してきたアボルハサン・バニサドル氏が9日、滞在先のフランスで亡くなりました。88歳でした。
イランのメディアによりますと1933年にイラン西部のハマダンで生まれたアボルハサン・バニサドル氏はテヘラン大学で経済を学び、アメリカ寄りだった当時の王政に抗議する活動に参加して一時、投獄されます。

その後フランスに逃れましたが、1979年イスラム革命が起き、王政が打倒されると革命を率いたホメイニ師とともにイランに帰国し、よくとし、初代の大統領に選出されました。

しかし体制の実権を握ったイスラム聖職者らとの対立を深めて1981年に失脚し、フランスに亡命したあとは「政治と宗教の一致」を原則とする体制を批判する活動を続けてきました。

家族がインターネット上で発表した声明によりますと、バニサドル氏は長く闘病生活を続けていましたが9日、滞在先のパリの病院で亡くなったということです。

88歳でした。

声明ではバニサドル氏のこれまでの活動について「宗教の名のもとでの独裁と抑圧に対抗し自由を守ろうとした」と述べています。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20211010/k10013300501000.html?utm_int=news_contents_news-main_001

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.