مقالات

انتخابات زودهنگام پارلمانی زودهنگام عراق امروز برگزار می شود [ان اچ کی(ژاپن)، 10اکتبر2021]

186825  ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
در حالی که ماموریت نظامی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق در سال جاری به پایان می رسد ، انتخابات پارلمانی عراق روز دهم اکتبر در سراسر این کشور برگزار می شود. با توجه به کاهش مداخله آمریکا در آینده ، هم اکنون از اینکه عراق در ایجاد دولت باثبات و بهبود امنیت موفق عمل خواهد کرد ، نظرها را به سوی خود جلب کرده است. بیش از 3200 نامزد برای کسب 329 کرسی پارلمان عراق نامزد شدند. در ابتدا قرار بود انتخابات پارلمان عراق ماه مه سال آینده برگزار شود ، ولی در واکنش به تظاهرات گسترده ضد دولتی که دو سال قبل به علت نارضایی شهروندان از بیکاری و فساد اداری به وقوع پیوست ، زودتر از زمان تعیین شده برگزار می شود.

1- در حالی که ماموریت نظامی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق در سال جاری به پایان می رسد ، انتخابات پارلمانی عراق روز دهم اکتبر در سراسر این کشور برگزار می شود. با توجه به کاهش مداخله آمریکا در آینده ، هم اکنون از اینکه عراق در ایجاد دولت باثبات و بهبود امنیت موفق عمل خواهد کرد ، نظرها را به سوی خود جلب کرده است. بیش از 3200 نامزد برای کسب 329 کرسی پارلمان عراق نامزد شدند. در ابتدا قرار بود انتخابات پارلمان عراق ماه مه سال آینده برگزار شود ، ولی در واکنش به تظاهرات گسترده ضد دولتی که دو سال قبل به علت نارضایی شهروندان از بیکاری و فساد اداری به وقوع پیوست ، زودتر از زمان تعیین شده برگزار می شود.  
2- ماموریت نظامی ارتش آمریکا که برای پاکسازی سازمان افراطی دولت اسلامی در عراق مستقر شد ، امسال به پایان می رسد و از سال آینده ماموریت اصلی آمریکا فقط آموزش ارتش عراق خواهد بود. در حالی که عملیات تروریستی دولت اسلامی در عراق همچون گذشته دنبال می شود ، مزایا و معایب استقرار ارتش آمریکا در عراق به موضوع جدی در انتخابات پارلمانی این کشور تبدیل شده است. افزون بر این ، با توجه به حملات پی در پی به پایگاههای ارتش آمریکا در عراق که به نظر می رسد سازمان های شبه نظامی تحت حمایت ایران در آن دست دارند ، چگونگی ایجاد روابط با ایران هم به یک چالش جدی در انتخابات عراق تبدیل شده است.  
3- بر اساس نظرسنجی که رسانه های عراق انجام دادند ، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر در این دوره از انتخابات برتری خواهد داشت. جریان صدر با فاصله گرفتن از ایران و انتقاد از آمریکا و فسادهای دولتی در انتخابات سه سال قبل پیروز و در میان شیعیان از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. اما با این حال ، شیعیان عراق هم به چند حزب سیاسی تقسیم شدند و برخی از این احزاب تحت حمایت ایران قرار دارند. بنابراین به نظر می رسد دستیابی مستقل هریک از این حزبها به اکثریت کرسی پارلمان عراق بسیار دشوار خواهد بود و پیش بینی می شود که پس از انتخابات پارلمان عراق دولت ائتلافی روی کار خواهد آمد. از سوی دیگر اهل سنت عراق که به نظر می رسد پس از شیعیان رتبه دوم در انتخابات عراق را خواهند داشت ، به دو گروه تقسیم شدند که هدف آنها گسترش حمایت از خود در شمال و غرب عراق است. علاوه بر این ، نیروهای کرد که بیست درصد از جمعیت عراق را تشکیل می دهند ، همچون گذشته در نظر دارند از طریق مذاکره ای که برای تشکیل دولت ائتلافی صورت می گیرد ، قدرت نفوذ خود را در دولت آینده عراق افزایش دهند.
4- آمریکا سال 2003 و دوران دولت بوش با ادعای اینکه حکومت صدام حسین سلاح های کشتار جمعی در اختیار دارد ، به عراق حمله و حدود سه هفته پس از آغاز جنگ حکومت صدام حسین را سرنگون کرد. اما با این حال هیچ گونه سلاح کشتار جمعی در عراق یافت نشده است. ارتش آمریکا پس ازسرنگونی صدام حسین به علت وخیم شدن امنیت عراق و درگیری شدید میان فرقه ها در این کشور مستقر شد و حتی در زمانی برای بهبود امنیت عراق نیروهای خود در این کشور را به صد و هفتاد هزار نفر افزایش داد. اما پس از مدتی حملات تروریستی علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق افزایش یافت و شمار زیادی از سربازان آمریکایی جان خود را از دست دادند. دولت اوباما که منتقد جنگ عراق  بود ، سال 2010 اعلام کرد که همه نیروهای خود را در سال 2011 از عراق خارج خواهد کرد. اما با این حال ارتش آمریکا هنگامی که دولت اسلامی در عراق ظهور و برخی از شهرها را فتح کرد ، مجبور شد که در این کشور باقی بماند. در این میان ، جو بایدن ، رییس جمهور آمریکا ، ماه ژوئیه اعلام کرد که ماموریت نظامی ارتش آمریکا در عراق امسال پایان خواهد یافت و ارتش آمریکا در آینده تنها بر آموزش نیروهای نظامی عراق تمرکز خواهد کرد. این در حالی است حملات تروریستی داعش یکی پس از دیگری در عراق رخ می دهد و هم اکنون از اینکه ارتش و پلیس عراق بتوانند به طور مستقل امنیت این کشور تامین کنند ، در پرده ای از ابهام قرار دارد.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی  

イラク国民議会選挙 大幅に前倒しされ、きょう投票
2021年10月10日 5時25分 米 バイデン大統領
駐留するアメリカ軍が年内に戦闘任務を終える中東のイラクで10日、国民議会選挙の投票が行われます。アメリカの関与が弱まる中で、安定した政権を樹立し治安の改善などを図っていけるかが焦点です。
イラクの国民議会選挙には329の議席に3200人余りが立候補していて10日、投票が行われます。
選挙は当初、来年5月に予定されていましたが、おととし失業や汚職などへの不満から大規模な反政府デモが起きたことを受け、大幅に前倒しされました。

イラクでは過激派組織IS=イスラミックステートの掃討作戦のため駐留してきたアメリカ軍が年内に戦闘任務を終え、今後はイラク軍の訓練などが任務の中心となります。

ISによるテロが依然として続き治安の改善が課題となる中、選挙では今後のアメリカ軍の駐留の是非が争点となっています。

また隣国イランの支援を受ける民兵組織によるとみられるアメリカ軍基地などをねらった攻撃が相次ぐ中、イランとどのような関係を築くかも課題となっています。
アメリカがアフガニスタンから軍を撤退させイラクでも関与を見直す中、イラクが今回の選挙で安定した政権を樹立し、治安を改善させながら経済の立て直しを図っていけるかが焦点です。

多数派のシーア派 サドル師率いるグループ優勢か
イラクではおととし、各地に広がった大規模な反政府デモを受けて選挙制度の改革が行われ、今回の国民議会選挙ではこれまでの比例代表制から選挙区制に変更されました。

イラクの18の県が83の選挙区に分かれ、329の議席で争われます。

イラクメディアが事前に行った世論調査では多数派のイスラム教シーア派の著名な指導者サドル師が率いるグループに勢いがあるとされています。

サドル師は反米の立場をとり、隣国イランとも距離を置いていて、前回、3年前の選挙では政府の腐敗を批判して第1党となるなど、シーア派住民の間で広く人気を集めています。

ただシーア派はイランが支援する民兵組織の司令官が率いるグループなど、複数の政党や政党連合に分かれ、いずれも単独で過半数を確保するのは困難とみられていることから、選挙後の連立交渉で政権の枠組みが決まる見通しです。

一方、シーア派に次ぐ勢力のイスラム教スンニ派も主に2つのグループに分かれ、基盤の北部や西部で支持の拡大を図っています。

また人口のおよそ20%を占める北部のクルド人勢力はこれまでと同様、選挙後の連立交渉などを通じて一定の影響力を確保したい考えです。

選挙では女性議員を確保するため「クオータ制」が導入されていて、全議席のうち25%は女性の候補者が当選することになっているほか、一定の議席は少数派のキリスト教徒やヤジディ教徒などに割り当てられる仕組みとなっています。
米軍は戦闘任務終了へ イラク軍などの自立した治安維持は不透明
アメリカはブッシュ政権時代の2003年、当時のフセイン政権が大量破壊兵器を保有しているとしてイラクでの軍事作戦に踏み切り「イラク戦争」が始まりました。

アメリカ軍は開戦からおよそ3週間でフセイン政権を崩壊させましたが、戦争の大義とされた大量破壊兵器は見つかりませんでした。

その後、アメリカはイラクを占領下に置きましたが、現地では宗派間の対立が激しくなり治安が極度に悪化したため、アメリカ軍の駐留は長期化しました。

アメリカは一時、駐留部隊を17万人にまで増やし治安の改善を図りましたが、テロが相次ぎアメリカ軍も標的となる中、多くの兵士が命を落としました。

その後、イラク戦争に批判的だったオバマ大統領は2010年に戦闘任務の終結を宣言し、2011年にすべての部隊をイラクから撤退させました。

しかしイラクで過激派組織IS=イスラミックステートが台頭して一部の都市を制圧すると、アメリカは再び現地での駐留を余儀なくされます。

2014年にはアメリカ主導で有志連合を結成して北部のアルビルなどに部隊を駐留させ、ISに対する掃討作戦の支援に当たり、ISが支配地域を失ってからも治安維持を名目とした駐留を続けていました。

こうした中、バイデン大統領はことし7月、年内にアメリカ軍の戦闘任務を終了して今後はイラク軍の訓練や指導に専念すると発表していました。

ただ現地では依然としてISによる攻撃やテロがたびたび起きていて、イラクの軍や警察が自立した形で治安を維持していけるか不透明な状況です。

イラクの治安状況を調査しているイギリスの民間団体「イラク・ボディー・カウント」によりますと、イラク戦争が始まった2003年からこれまでに、戦闘やテロに巻き込まれるなどして亡くなった民間人はおよそ20万人に上っています。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20211010/k10013300401000.html?utm_int=news-international_contents_list-items_004

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.