مقالات

برگزاری انتخابات سراسری عراق در روز دهم [تاکائو ساتو، سانکی(ژاپن)، 8اکتبر2021]

186799  ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
انتخابات پارلمانی عراق (‌329 نماینده ) روز دهم ماه اکتبر برگزار می شود. انتخابات پارلمان عراق در اصل باید در سال 2022 برگزار شود ، ولی با توجه به تظاهرات ضد دولتی سراسری که دو سال قبل به علت افزایش بی اعتمادی سیاسی حاصل از فساد گسترده اداری و رکود اقتصادی به وقوع پیوست ، انتخابات پارلمان عراق یک سال زودتر برگزار می شود. بیشتر گروه های شیعیان عراق تحت تاثیر جنگ قدرت میان ایران و آمریکا تجزیه شدند و به همین علت هم اکنون نمی توان ثبات در اوضاع عراق پس از انتخابات را پیش بینی کرد.

1- انتخابات پارلمانی عراق  (‌329 نماینده ) روز دهم ماه اکتبر برگزار می شود. انتخابات پارلمان عراق در اصل باید در سال 2022 برگزار شود ، ولی با توجه به تظاهرات ضد دولتی سراسری که دو سال قبل به علت افزایش بی اعتمادی سیاسی حاصل از فساد گسترده اداری و رکود اقتصادی  به وقوع پیوست ، انتخابات پارلمان عراق یک سال زودتر برگزار می شود. بیشتر گروه های شیعیان عراق تحت تاثیر جنگ قدرت میان ایران و آمریکا تجزیه شدند و به همین علت هم اکنون نمی توان ثبات در اوضاع عراق پس از انتخابات را پیش بینی کرد.
2- انتخابات این بار پنجمین انتخابات پارلمانی این کشور پس از وقوع جنگ عراق در سال 2003 به شمار می آید. به نظر می رسد جریان سیاسی صدر به رهبری مقتدی صدر که در انتخابات دوره قبل در سال 2018 بیشترین کرسی مجلس را کسب کرده است ، در انتخابات این دوره هم همچنان برتری خود را حفظ خواهند کرد. هر چند جریان صدر مداخله آمریکا و ایران را در انتخابات پارلمانی عراق تکذیب کرد ، ولی با این حال مداخله نیروهای ضد آمریکایی که با ایران همکاری دارند ، در این دوره از انتخابات دیده می شود. هادی عامری که رهبری گروه شیعیان « ‌ائتلاف فتح » را بر عهده دارد ، فرمانده سابق « ‌نیروهای بسیج مردمی عراق » ( شبه نظامیان حامی ایران ) بوده است. نیروی بسیج مردمی عراق ( حشد شعبی )  در پاکسازی سازمان افراطی سنی مذهب دولت اسلامی که برخی از مناطق عراق را در سالهای 2014 تا 2017 در کنترل داشت ، نقش مهمی ایفا کرد و به همین علت در عراق بسیار محبوب است. بنابراین به نظر می رسد ائتلاف فتح عراق در این دوره از انتخابات هم از حمایت شهروندان عراق برخوردار باشد.
3- علاوه بر شیعیان ، اقلیت سنی مذهب و همچنین کردها که بزرگترین اقلیت قومی در عراق به شمار می آیند ، در انتخابات پارلمانی عراق شرکت خواهند کرد. بعید به نظر می رسد که هیچ گروهی بتواند اکثریت کرسی های پارلمان عراق را بدست آورد و به همین علت مذاکره ائتلاف برای آغاز به کار دولت جدید عراق چند ماه طول خواهد کشید. در این دوره از انتخابات پارلمان عراق بیش از سه هزار و دویست نفر نامزد شدند و همچنین شمار واجدین شرایط برای شرکت در انتخابات حدود بیست و پنج میلیون نفر است.
4- اما همچنان بی اعتمادی سیاسی در میان شهروندان دیده می شود و به همین علت انتظار می رود که میزان مشارکت در این دوره از انتخابات در مقایسه با دوره قبل که حدود چهل و پنج درصد بود ، کمتر باشد. جلیل سلیم سی و سه ساله و مالک مغازه خواربار فروشی در بغداد در همین زمینه گفت:«‌ رویکرد همه احزاب سیاسی یکسان است و نمی توان انتظار اصلاحات داشت. به همین علت من رای نخواهم داد. »
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی         

イラク総選挙10日に投票 親イラン勢力に高まる反発
2021/10/8 19:38佐藤 貴生
【バグダッド=佐藤貴生】中東のイラクで10日、国会(定数329)選挙(総選挙)が行われる。汚職拡大や経済低迷で2年前に大規模な反政府デモが起き、政治不信の高まりを受けて選挙は1年前倒しされた。イスラム教シーア派のイランと米国がイラクで展開する勢力争いの影響で、国内多数派のシーア派は分裂しており、選挙をへて情勢が安定するかは見通せない。
国会選は2003年のイラク戦争以来、5回目。18年の前回選で最大勢力となったシーア派の有力指導者サドル師の政治組織が優勢を維持しているもよう。
イランや米国の干渉を拒否するサドル師に対し、イランと連携する反米勢力もある。
前回選で2位につけたシーア派の「征服連合」を率いるアミリ氏は、親イランの民兵組織「人民動員隊」(PMF)の元司令官。PMFは14~17年にイラクの一部地域を支配したスンニ派過激組織「イスラム国」(IS)の掃討に貢献し、評価を高めた。今回も一定の支持を集めそうだ。
選挙にはシーア派のほか、少数派のスンニ派や少数民族クルド人らも参加する。単独過半数の議席を確保するグループは出ないとみられ、政権発足に向けた連立交渉は数カ月かかるとの見方もある。3200人以上が立候補し、有権者は約2500万人。
19年の反政府デモでは600人近くが死亡し、政府はデモ隊の中核である若者世代の意向に沿う形で既存政党に有利な選挙制度を改正、独立系候補の当選可能性を広げて全議席の4分の1を女性に割り当てた。
ただ、国民の政治不信は根深く、投票率は低調だった前回選(約45%)を下回るとの見方もある。首都バグダッドの食料品店経営、ジャリル・サリムさん(33)は「投票には行かない。既存政党の優位は変わらず、改革も期待できない」と話した。
https://www.sankei.com/article/20211008-TAFJOKOED5PXLO7REJILCHU5TI/

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.