مقالات

نخستین مذاکره تلفنی نخست وزیر جدید ژاپن با رییس جمهور آمریکا [ان اچ کی(ژاپن)، 5اکتبر2021]

186772  ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
کیشیدا فومیئو ، نخست وزیر جدید ژاپن ، صبح روز پنجم ماه اکتبر برای نخستین بار پس از نائل شدن به مقام نخست وزیری با جو بایدن ، رییس جمهور آمریکا ،‌ تلفنی مذاکره کرد. نخست وزیر ژاپن در این مذاکره گفت:«‌ اتحاد ژاپن و آمریکا که سنگ بنای دیپلماسی و امنیت ژاپن است ، تغییر نخواهد کرد. » نخست وزیر ژاپن همچنین اعلام کرد ، سران دو کشور با برگزاری نشست حضوری در کوتاه ترین زمان ممکن توافق کردند.

1- کیشیدا فومیئو ، نخست وزیر جدید ژاپن ، صبح روز پنجم ماه اکتبر برای نخستین بار پس از نائل شدن به مقام نخست وزیری با جو بایدن ، رییس جمهور آمریکا ،‌ تلفنی مذاکره کرد. نخست وزیر ژاپن در این مذاکره گفت:«‌ اتحاد ژاپن و آمریکا که سنگ بنای دیپلماسی و امنیت ژاپن است ، تغییر نخواهد کرد. » نخست وزیر ژاپن همچنین اعلام کرد ، سران دو کشور با برگزاری نشست حضوری در کوتاه ترین زمان ممکن توافق کردند.
2- گفتگوی تلفنی کیشیدا فومیئو و رییس جمهور آمریکا از ساعت هشت صبح روز پنجم اکتبر شروع شد و به مدت حدود بیست دقیقه طول کشید. سران دو کشور در این گفتگو توافق کردند ، اتحاد میان ژاپن و آمریکا را تحکیم بخشند و از طریق تحقق یک منطقه آزاد و باز اقیانوس های هند و آرام  ، برای صلح و ثبات منطقه و جامعه بین الملل همکاری کنند.  افزون بر این سران دو کشور برای پاسخگویی به امنیت منطقه ، بر تعهدات خود در تقویت قابلیت های بازدارندگی و واکنش های اضطراری تاکید کردند.
3- جو بایدن در این گفتگو طبق بند پنجم پیمان امنیتی ژاپن و آمریکا بر تعهدات دفاعی آمریکا از جزایر سنکاکو واقع در دریای چین شرقی تاکید کرده است. این بند آمریکا را ملزم می کند تا از ژاپن دفاع کند. هم اکنون هر چند جزایر سنکاکو تحت کنترل ژاپن قرار دارد ، ولی با این حال  چین و تایوان ادعای مالکیت بر این جزایر را دارند. دولت ژاپن بر این باور است که جزایر سنکاکو از لحاظ تاریخی و قوانین بین المللیی بخش جدایی ناپذیر قلمروی ژاپن است.
4- رییس جمهور آمریکا و نخست وزیر ژاپن همچنین در این گفتگوی تلفنی توافق کردند که درباره مسائل چین و کره شمالی از نزدیک با هم همکاری کنند. جو بایدن تاکید کرد ، آمریکا از تلاش های ژاپن برای بازگشت شهروندان ربوده شده از سوی کره شمالی حمایت خواهد. افزون بر این ، سران آمریکا و ژاپن در این گفتگو بر همکاری نزدیک در پاسخ به مسائل جهانی از جمله راهکارهای مقابله با تغییرات آب و هوایی ، مقابله با شیوع ویروس کرونا و تلاش ها برای ایجاد جهانی بدون سلاح هسته ای تاکید کردند. کیشیدا پس از گفتگو با رییس جمهور آمریکا به خبرنگاران گفت:« نخستین گفتگوی تلفنی پس از نائل شدن به مقام نخست وزیری با بایدن انجام دادم. احساس می کنم این یک گام مهم برای بالا بردن سطح اتحاد میان ژاپن و آمریکا بوده است. »
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه: کیومرث واحدی

岸田首相 米バイデン大統領と就任後初めて電話会談
2021年10月5日 16時39分 岸田新内閣発足
就任から一夜明けた岸田総理大臣は、5日朝、アメリカのバイデン大統領と就任後初めて電話会談を行い「日米同盟が日本外交・安全保障の基軸であることに変わりはない」と述べ、両首脳は、対面での会談の早期実現に向けて、調整していくことで一致しました。
電話会談は、5日午前8時すぎから、およそ20分間行われました。

この中で、岸田総理大臣が「自分の内閣のもとでも、日米同盟が日本外交・安全保障の基軸であることに変わりはない」と述べたのに対し、バイデン大統領からは、就任と政権発足への祝意が示されました。

そのうえで、両首脳は、日米同盟をいっそう強化し「自由で開かれたインド太平洋」の実現を通じて地域と国際社会の平和と安定に取り組んでいくことで一致しました。

また、厳しさを増す地域の安全保障環境に対応するため、日米同盟の抑止力と対処力をいっそう強化していくことを確認し、バイデン大統領からは日米安全保障条約第5条の沖縄県の尖閣諸島への適用を含む対日防衛コミットメントについて力強い発言があったということです。

さらに、両首脳は、中国や北朝鮮をはじめとする地域情勢などの課題について、日米で緊密に連携していくことで一致し、岸田総理大臣が、北朝鮮による拉致問題の即時解決に向けて、理解と協力を求めたのに対し、バイデン大統領は支持する考えを示しました。

このほか、新型コロナウイルスや気候変動、「核兵器のない世界」に向けた取り組みなど、地球規模の課題への対応でも緊密な連携を確認し、対面での首脳会談の早期実現に向けて、調整していくことで一致しました。

会談のあと岸田総理大臣は記者団に対し「就任後初の外国首脳との電話会談をバイデン大統領と行うことができた。日米同盟をさらなる高みに引き上げるためにも、重要な一歩になったと感じている」と述べました。
米 ホワイトハウス「日米同盟は強固、平和の礎であること確認」
日米首脳による電話会談について、アメリカ・ホワイトハウスが発表した声明によりますと、バイデン大統領は岸田総理大臣に対して祝意を伝えました。

そのうえで「両首脳は日米同盟が強固であり、インド太平洋地域や世界の平和や安全、安定の礎であることを確認した」としています。

そして「バイデン大統領は、クアッドを含め自由で開かれたインド太平洋地域という共通の構想の推進に向けて両国が重要な役割を担うなかでこの先の関係強化に期待していると述べた」として、中国を念頭に、日米とオーストラリア、インドでつくるクアッドを含めた連携をいっそう強化する考えを岸田総理大臣に伝えたということです。
岸防衛相「非常に意義ある 抑止力や対処力一層強化へ」
 
岸防衛大臣は、記者会見で「インド太平洋地域の厳しい安全保障環境の中で、日米同盟の抑止力を引き続き強化する意思を表明したものであって、非常に意義あるものだと考えている。バイデン政権とも緊密に連携し、日米同盟の抑止力や対処力を一層強化していく」と述べました。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20211005/k10013291441000.html?utm_int=news-international_contents_list-items_017

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.