مقالات

مذاکره مقامات چین و آمریکا روز ششم در سوییس [ناکامورا ریو ، نیکی(ژاپن)، 6اکتبر2021]

186771  ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
کاخ سفید روز پنجم اکتبر اعلام کرد ،‌ جیک سالیوان ، مشاور رییس جمهور در امنیت ملی آمریکا روز ششم ماه اکتبر با یانگ جیچی ، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه ، در زوریخ سوییس دیدار و گفتگو خواهد کرد. این دیدار برای مدیریت کردن رقابت مسوولانه میان آمریکا و چین انجام می شود. کارین ژان پیر ، معاون سخنگوی کاخ سفید ، روز پنجم ماه اکتبر به خبرنگاران گفت:« ما سعی می کنیم که رقابت میان آمریکا و چین را با مسولیت پذیری مدیریت کنیم و این هدف مذاکره است. »

مدیریت رقابت مسوولانه
1- کاخ سفید روز پنجم اکتبر اعلام کرد ،‌ جیک سالیوان ، مشاور رییس جمهور در امنیت ملی آمریکا روز ششم ماه اکتبر با  یانگ جیچی ، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه ، در زوریخ سوییس دیدار و گفتگو خواهد کرد. این دیدار برای مدیریت کردن رقابت مسوولانه میان آمریکا و چین انجام می شود. کارین ژان پیر ، معاون سخنگوی کاخ سفید ، روز پنجم ماه اکتبر به خبرنگاران گفت:« ما سعی می کنیم که رقابت میان آمریکا و چین را با مسولیت پذیری مدیریت کنیم و این هدف مذاکره است. »
2- مقامات چین و آمریکا ممکن است در این دیدار هماهنگی های لازم را برای مذاکره سران آمریکا و چین در حاشیه نشست سران کشورهای گروه 20 (‌ G20 )‌ که اواخر ماه اکتبر در ایتالیا برگزار می شود ، انجام دهند. جو بایدن ، رییس جمهور آمریکا و شی جین پینگ ، رییس جمهور چین در تماس تلفنی در اواخر ماه سپتامبر توافق کردند که برای کاهش تنش میان چین و آمریکا تلاش کنند. از سوی دیگر ، خبرگزاری بلومبرگ روز پنجم ماه اکتبر گزارش داد ، چین به رییس جمهور ایتالیا اعلام کرد که شی جین پینگ در اجلاس گروه بیست شرکت نخواهد کرد. اما با این حال ممکن است چین تصمیم نهایی را در این زمینه نگرفته باشد.
3- آمریکا و چین به دنبال سرنخ هایی برای گفتگو و ادامه مذاکره می باشند. نماینده تجاری آمریکا روز چهارم ماه اکتبر اعلام کرد ، مذاکره تجاری با چین را از سر می گیرد. وزارت دادگستری آمریکا منگ وانژو ، نایب رییس و مدیر ارشد مالی شرکت هواوی چین را اواخر ماه سپتامبر آزاد و به این ترتیب اختلافات سه ساله میان آمریکا و چین در این زمینه را حل کرد. چین هم پس از آزادی منگ وانژو ،‌ کانادایی های بازداشت شده را آزاد کرد.
4- شی جین پینگ ، رییس جمهور چین ، در سخنرانی ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر ماه سپتامبر گفت ، در خارج از کشور نیروگاه ذغال سنگ جدیدی نمی سازد. به نظر می رسد رییس جمهور چین با این اظهار نظر خواست نشانه های همکاری در اقدامات مقابله با تغییرات آب و هوایی که آمریکا برای آن اهمیت زیادی قائل است ، به این کشور ارسال کند. اما با این حال مسائل نهفته میان چین و آمریکا به این آسانی ها حل نخواهد شد. وزارت امور خارجه تایوان روز چهارم اکتبر اعلام کرد ، پنجاه و شش هواپیماهای نظامی چین به منطقه شناسایی پدافند هوایی این کشور نفوذ کردند. وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به اینکه:« اقدامات چین خطر وضعیت پیش بینی نشده را افزایش می دهد » از این کشور انتقاد کرد و خواستار توقف اقدامات تحریک آمیز شد.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:‌کیومرث واحدی

米中高官、6日にスイスで会談 競争管理へ協議
バイデン政権
2021年10月6日
【ワシントン=中村亮】米ホワイトハウスは5日、サリバン大統領補佐官(国家安全保障担当)が6日にスイスのチューリヒで中国外交担当トップの楊潔篪(ヤン・ジエチー)共産党政治局員と会談すると明らかにした。米中競争の管理に向けて協議に臨む。
ジャンピエール米大統領副報道官は5日、中西部ミシガン州に向かう大統領専用機内で記者団に対し「我々は米中競争を責任ある形で管理しようとしている。それが会談の目的だ」と説明した。
米中高官は、10月末にイタリアで開く20カ国・地域(G20)首脳会議に合わせ、対面形式の米中首脳会談を調整する可能性がある。バイデン米大統領と中国の習近平(シー・ジンピン)国家主席は9月上旬の電話協議で、米中の緊張緩和に向けて努力することで一致していた。
一方でブルームバーグ通信は5日、中国は習氏が現時点でG20首脳会議に対面形式で参加しない方針を議長国イタリアなどに伝えたと報じた。最終決定をしていない可能性があるとしており、米国の出方を見極めていることも考えられる。
政策面では気候変動対策やアフガニスタンのイスラム主義組織タリバンへの対応について話し合うとみられる。
米中は対話の糸口を探り、駆け引きを続けてきた。米通商代表部(USTR)は4日、中国との貿易交渉を再開する方針を示した。米司法省は9月下旬に中国の華為技術(ファーウェイ)の孟晩舟・副会長兼最高財務責任者(CFO)を解放し、約3年にわたる米中の懸案を解決した。
中国も猛氏の解放後、拘束していたカナダ人を解放した。習氏は9月下旬の国連総会でビデオ演説し、海外で石炭火力発電を新設しない方針を表明した。米政権が重視する気候変動対策で協力のシグナルを送ったとみられていた。
米中に横たわる根本的な問題の解決は容易ではない。台湾の国防部(国防省)は4日、中国の戦闘機など56機が防空識別圏(ADIZ)に侵入したと発表した。米国防総省は「予期しない事態のリスクを高める行為だ」と批判し、挑発行為を停止するよう求めた。
中国の新疆ウイグル自治区や香港の人権問題をめぐっても米中は平行線をたどる公算が大きい。
https://www.nikkei.com/article/DGXZQOGN05E820V01C21A0000000/

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.