مقالات

مخالفت کره شمالی با نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل [ان اچ کی(ژاپن)، 3اکتبر2021]

186754  ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
وزارت امور خارجه کره شمالی در مخالفت با نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که پس از پرتاب موشک این کشور برگزار شد ، گفت:« شورای امنیت سازمان ملل درباره رزمایش نظامی و آزمایش تسلیحاتی آمریکا هیچ حرفی نمی زند ، ولی برای اقدامات دفاع از خود کره شمالی تشکیل جلسه می دهد. »

1- وزارت امور خارجه کره شمالی در مخالفت با نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که پس از پرتاب موشک این کشور برگزار شد ، گفت:« شورای امنیت سازمان ملل درباره رزمایش نظامی و آزمایش تسلیحاتی آمریکا هیچ حرفی نمی زند ، ولی برای اقدامات دفاع از خود کره شمالی تشکیل جلسه می دهد. »
2- با توجه به اینکه کره شمالی ماه گذشته اعلام کرد که آزمایش موشک ماورای صوت توسعه یافته را انجام داده است ، ‌شورای امنیت سازمان ملل به درخواست آمریکا ،‌ انگلیس و فرانسه روز یکم اکتبر نشست اضطراری برگزار کرد.
3- چو چول سو ، رییس وزارت امور خارجه کره شمالی ، روز سوم ماه اکتبر در گفتگو با خبرگزاری دولتی این کشور ادعا کرد:« شورای امنیت سازمان ملل کره شمالی را متهم به نقض قطعنامه سازمان ملل متهم می کند و می گوید آزمایش موشکی کره شمالی تهدیدی برای صلح بین المللی و امنیت کشورهای همسایه است. در حالی که آزمایش موشکی کره شمالی در آبهای آزاد و در خاک ،‌ حریم هوایی ، قلمروی دریایی این کشور انجام شده است و تهدیدی برای امنیت کشورهای همسایه نیست. » رییس دفتر وزارت امور خارجه کره شمالی با اشاره به اینکه:« شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش تسلیحاتی و رزمایش گسترده آمریکا و متحدانش حرفی نمی زند ولی برای اقدامات دفاع از خود کره شمالی تشکیل جلسه اضطراری می دهد. بدیهی است که چنین رویکردی یک استاندارد دوگانه است » پرتاب موشکی کره شمالی را توجیه کرد.
4- به گفته مقامات دیپلماتیک سازمان ملل ، کشورهای غربی از آنجا که کره شمالی در پرتاب موشکی این بار بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل فناوری موشک های بالستیک را بکار برده است ، بیانیه سرزنش آمیزی را تهیه و از نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ابراز نگرانی کردند. اما با این حال چین و روسیه با انتشار بیانیه مشترک مخالفت کردند و به این ترتیب شورای امنیت نتوانست به تحرکات کره شمالی واکنشی واحد نشان دهد.
اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه: کیومرث واحدی

北朝鮮 ミサイル発射受けた国連安保理の緊急会合に反発
2021年10月3日 19時23分 北朝鮮 ミサイル
北朝鮮によるミサイル発射を受け、国連の安全保障理事会が緊急会合を開いたことについて、北朝鮮外務省が談話を発表し「国連安保理はアメリカによる軍事演習や兵器実験には何も言わず、われわれの自衛的な措置には言いがかりをつけている」と反発しました。
北朝鮮が先月、新たに開発した極超音速ミサイル「火星8型」の発射実験を行ったと発表したことを受けて、国連の安全保障理事会は1日、アメリカとイギリス、それにフランスの要請に基づき、緊急会合を開きました。

これについて北朝鮮外務省のチョ・チョルス局長が3日、国営の朝鮮中央通信を通じて談話を発表し、「国連の決議違反だと罵倒し、国際平和に対する脅威だと意地になっている。兵器実験はわが国の領土や領空、領海、それに公海上で行われ、周辺国の安全に脅威を与えていない」と主張しました。

そのうえで、「国連安保理はアメリカとその追従勢力による大規模な合同軍事演習や兵器実験には何も言わず、われわれの自衛的な措置には言いがかりをつけており、明白なダブルスタンダードだ」と反発し、発射を正当化しました。

国連の外交当局者によりますと今回の発射をめぐっては、欧米各国が弾道ミサイル技術を使ったもので、安保理決議違反だとして懸念を示す声明の取りまとめを求めましたが、中国とロシアが反対し、一致した対応を示すことはできませんでした。
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20211003/k10013289211000.html?utm_int=news-international_contents_list-items_001

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.