مقالات

مذاکره نمایندگان طالبان و آمریکا آیا تدارک برای از سرگیری مذاکره صلح است؟ [--، نیکی (ژاپن)، 5 اکتبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

هیئت طالبان ، نیروی مسلح ضد دولتی افغانستان و خلیل زاد ، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان ، ‌روز چهارم ماه جاری در اسلام آباد ( پایتخت پاکستان )‌ مذاکره کردند. به نظر می رسد ، در این دیدار گفتگوی مقدماتی برای از سرگیری مذاکره صلح افغانستان صورت گرفته است. پس از اینکه دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا در ماه سپتامبر لغو مذاکره صلح افغانستان را اعلام کرد ، برای نخستین بار است که دو طرف با هم دیدار و گفتگو می کنند.

مذاکره نمایندگان طالبان  و آمریکا
آیا تدارک برای از سرگیری مذاکره صلح است؟ 
1- هیئت طالبان ، نیروی مسلح ضد دولتی افغانستان  و خلیل زاد ، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان ، ‌روز چهارم ماه جاری در اسلام آباد ( پایتخت پاکستان )‌ مذاکره کردند. به نظر می رسد ، در این دیدار گفتگوی مقدماتی برای از سرگیری مذاکره صلح افغانستان صورت گرفته است. پس از اینکه دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا در ماه سپتامبر لغو مذاکره صلح افغانستان را اعلام کرد ، برای نخستین بار است که دو طرف با هم دیدار و گفتگو می کنند.
2- گزارش هایی در دسترس است که دو طرف برای اعتماد سازی در روز سوم ماه جاری هم مذاکره کردند. به نظر می رسد پاکستان که در طالبان نفوذ دارد ، نقش میانجی را ایفاء می کند. در مذاکره صلح که از ماه اکتبر سال گذشته تاکنون ادامه دارد ، آمریکا و طالبان به طور کلی توافق کردند که آمریکا پس از توافق صلح در طول صد و سی و پنج روز پنج هزار سرباز از میان چهارده هزار نیروی آمریکایی مستقر در افغانستان را از این کشور خارج کند. اما دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، روز هفتم ماه سپتامبر به علت وقوع عملیات انتحاری که بر اثر آن دوازده تن از جمله یک سرباز آمریکایی کشته شد ، توقف مذاکره صلح را اعلام کرد. رییس جمهور آمریکا روز نهم ماه جاری در خصوص مذاکره صلح با اشاره به اینکه:« برای من مرگ است » دیدگاهی نشان داده است که مذاکره صلح افغانستان از سرگرفته نخواهد شد.
اداره کل رسانه های خارجی

 

米タリバン代表が会談 和平協議再開へ準備か
中東・アフリカ
北米
2019/10/5 17:25
アフガニスタンの反政府武装勢力タリバン代表団と、米国のハリルザド・アフガン和平担当特別代表が4日、パキスタンの首都イスラマバードで会談した。AP通信が5日伝えた。和平協議再開に向けた準備交渉の可能性がある。双方が会談するのはトランプ米大統領が9月に和平協議の打ち切りを表明して以降、初めて。
ロイター通信は双方が信頼構築のため3日にも会談したと報じており、2日連続だった可能性がある。タリバンに影響力を持つパキスタンが仲介したとみられる。
パキスタンのクレシ外相は3日、タリバン代表団と会談し、和平協議を早期に再開させる必要があるとの認識で一致した。
昨年10月以降続いていた和平協議では、米国とタリバンが和平合意後135日以内にアフガン駐留米軍約1万4千人のうち5千人を撤退させることで大筋合意していた。
だが、トランプ氏は9月7日、タリバンが米兵1人を含む12人が死亡する自爆テロを起こしたことを理由に和平協議の中止を表明。9日には和平協議について「私にとっては死んだ」と述べ、協議を再開しない考えを明らかにしていた。
https://www.nikkei.com/article/DGXMZO50656850V01C19A0EA3000/

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.