مقالات

ناپدید شدن طرح های ضد آمریکایی از دیوار سفارت آمریکا در تهران آیا هنر ضد آمریکایی ایران در حال تغییر است؟ [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 6 اکتبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

در حالی که روابط ایران با آمریکا پس از نائل شدن دونالد ترامپ به مقام رییس جمهوری آمریکا همچنان رو به وخامت است ، به ناگهان شعار های ضد آمریکایی که برای مدت مدید طولانی بر روی سفارت سابق آمریکا در تهران نقش بسته بود ، ناپدید شده است. اما با این حال ،‌ به نظر نمی رسد که این اقدام به منظور تقویت وضعیت گفتگو با آمریکا صورت گرفته باشد.

ناپدید شدن طرح های ضد آمریکایی از دیوار سفارت آمریکا در تهران 
آیا هنر ضد آمریکایی ایران در حال تغییر است؟
1- در حالی که روابط ایران با آمریکا پس از نائل شدن دونالد ترامپ به مقام رییس جمهوری آمریکا همچنان رو به وخامت است ، به ناگهان شعار های ضد آمریکایی که برای مدت مدید طولانی بر روی سفارت سابق آمریکا در تهران نقش بسته بود ، ناپدید شده است. اما با این حال ،‌ به نظر نمی رسد که این اقدام به منظور تقویت وضعیت گفتگو با آمریکا صورت گرفته باشد.
2- سفارت سابق آمریکا در تهران هم اکنون به موزه ای تبدیل شده است که وضعیت فعالیتهای جاسوسی آمریکا را به معرض نمایش می گذارد. روز چهارم ماه نوامبر هر سال ، که مصادف با تسخیر سفارت آمریکا در تهران است ، تجمع ضد آمریکایی در این مکان در حالی برگزار شده که شعارهای ضد آمریکایی همانند « مرگ بر آمریکا » و همچنین چهره اسکلت مانند «‌ مجسمه آزادی » بر روی دیوار دیده شده است. اما از حول و حوش اواخر ماه سپتامبر شعارها و هنرهای ضد آمریکایی بخش بیرونی دیوار سفارت آمریکا در تهران به ناگهان ناپدید شد.
3-  با توجه به ناپدید شدن شعارهای ضد آمریکایی از دیوار سفارت آمریکا در تهران در فضای مجازی پرسش هایی مبنی بر اینکه:«‌ آیا دولت ایران در برابر آمریکا نرمش نشان داده است » مطرح شده است. به گفته مدیر اجرایی موزه که بر سفارت سابق آمریکا در تهران نظارت دارد ، نوشته ها و طراحی ها برای ثبت شعارها و طراحی های جدید پاک شدند. قرار است شعارها و طراحی های جدید که به لحاظ ضد آمریکایی بودن شدت و حدت بیشتری از گذشته دارد ، تا روز چهارم ماه نوامبر بر روی دیوار سفارت سابق آمریکا در تهران ثبت شود.
اداره کل رسانه های خارجی

 

骸骨の自由の女神、消えた イランの反米アートに異変?
テヘラン=杉崎慎弥 2019年10月6日06時10分
 反米スローガンが上塗りされたテヘランの旧米国大使館の外壁=9月29日、杉崎慎弥撮影
 顔を骸骨にした「自由の女神像」など、反米アートで埋め尽くされていた当時の旧米国大使館の外壁=2017年11月3日、テヘラン、杉崎慎弥撮影
[PR]
トランプ米大統領の就任以来、対米関係悪化が続くイランの首都テヘランにある旧米国大使館の壁から、長年描かれてきた反米スローガンが消えた。同大使館はイラン・イスラム革命直後の1979年11月、イランの学生らが占拠し、米国人外交官を人質にする事件が起きた場所。だが、米国との対話ムードを盛り上げようという配慮ではないようだ。
旧米国大使館は現在、米国のスパイ活動の様子などを展示する博物館になっている。外壁には顔を骸骨にした「自由の女神像」や「米国に死を」といった反米スローガンが描かれ、毎年占拠事件が起きた11月4日には反米集会が開かれてきた。
ところが、9月下旬ごろから外壁が上塗りされたり、壊されたりして、反米のアートやスローガンは消えた。ネット上では「イラン政府が米国に配慮したのか」と注目されている。
旧米国大使館を管理する博物館の幹部によると、実は、模様替えのため。今年、占拠・人質事件から40年を迎えるのを機に外壁を一新し、11月4日までに完成させる。反米色をより強めたアートやスローガンを描く予定だという。(テヘラン=杉崎慎弥)
https://www.asahi.com/articles/ASM9Z1SHQM9ZUHBI001.html?iref=com_inttop_middleeast_list_n

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.